1990 sonrası Türkiye'de kamu iç borçlanması ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri
1990 public's domestic debt in Turkey and its effects on the Turkish economy
  1. Tez No: 132865
  2. Yazar: BEHRAM KOÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1990 SONRASI TÜRKİYE DE KAMU İÇ BORÇLANMASI VE TÜRKİYE EKONOMİSİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ Maliye Yüksek Lisans 2002 Dan:Prof. Dr. Yıldıray ARSAN Behram KOÇER Yurt içi piyasalardan yapılan veya milli gelir ile finanse edilen borçlanma türü iç borçlanmadır. Kamu gelirleri ve kamu giderleri arasında uyum sağlamak, devletin etkin işlemeyen piyasa ekonomisine müdahale etmek, gelir dağılımı ve adaleti sağlamaya yönelik olağanüstü ve istisnai bir gelir kaynağıdır. Kamu kesimi borçlanma gereğinin 1990 dan itibaren mali dengeleri sarsacak biçimde artması ve finansmanı için iç borçlanma tercihi ve zorunluluğunun ortaya çıkması,kamu iç borçlanmasının devlet için olağan bir gelir kaynağı haline gelmesine neden olmuştur. İç borçlanmanın devlet için kamu finansmanın da olağan olarak başvurulacak bir yol niteliğine gelmesi,iç borçların G.S.M.H.,kamu harcanabilir gelir.toplam konsolide bütçe harcamaları, vergi gelirlerine oranları itibariyle gelişimini de etkilemiş.vade yapısının kısalması,iç borçlanma faizlerinin yükselmesi.bankaların tek alıcı konumuna gelmeleri sonuçları piyasalar üzerinde ki kamu baskısını artırmıştır. Bu çalışma da 1990 sonrası iç borçların gelişimi, kamu kesimi borçlanma gereği ile birlikte ele alınmıştır.Kamu iç borçlanmasının 1990 sonrası dönemde; bütçe açıkları, para arzı, faiz oranları, tasarruflar, yatırımlar, para piyasaları, büyüme, gelir dağılımı.enflasyon üzerindeki etkileri değerlendirilmiş olup; Avrupa Birliği Maastricht anlaşması referans değerleri ve üye ülkeler makro göstergeleri ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışma şunu gösteriyor: Kamu kesimi alanında yapılacak reformlarla kamu kesimi borçlanma gereğini artıran özellikle kamu bankaları ve sosyal güvenlik açıklan azaltılmalıdır.1990 sonrası dönemde Türkiye de kamu iç borçları hem miktar itibariyle hem de niteliği, yapısı itibariyle makro ekonomik dengeleri bozan bir görünüm almıştır. Bu görünüm aynı zamanda hedeflenen Avrupa Birliği Maastricht değerlerinin uzağındadır. Kamu iç borç stokunun azaltılması ve sürdürülebilirliği konusunda ki maliyetli ve geçici11 çalışmaların dışında bütçe yasası içerisinde yer alacak 'özel çoğunluk ve mali federalizm' önerilerimiz Türkiye ekonomisi makro ekonomik dengeleri uzun dönemde iyileştirecektir.
Özet (Çeviri)
Ill POST 1990; PUBLICS DOMESTIC DEBT IN TURKEY AND IT'S EFFECTS ON THE TURKISH ECONOMY Finance M.A-2002 Adv: Prof. Dr. Yıldıray ARSAN Behram KOÇER Borrowing from domestic markets or debts financed with the resources of national income are called as domestic debts. Establishing the balance between the public revenues and expenditures and intervening government's market economy which doesn't work effectively, are unusual and exceptional sources of income to create a judicious income distribution. Since 1990, public sector's necessity for running into debt reaches to an amount which begins to disturb the financial balance. Borrowing from domestic market as a compulsory preference for financing those debts causes public domestic borrowings become a usual revenue source for the government. The government's choice of using domestic debts as a usual economic resource in order to fill the public sector's financial gap, effects public debts' development relevant to its ratio in GNP, aggregate consolidated budgeted expenditures, and tax revenues. That also causes due date gets shorter, increases interest rates, and create an economic situation where the banks take place in the money market as the sole buyers. As a consequence, the public pressure on the markets has increased. In this study, the increase in domestic indebts account handed together with public sector necessity for borrowing. Durig the post 1990 period, the effect of public borrowings on budget deficits, money supply, interest rates, savings, investments, money markets, growth, income distribution, and inflation are evaluated. The study also compare the situation with the reference values of EC Maastricht Aggrement and the member countries' macroeconomic indicators. The study indicates that;IV Public deficit created particularly within the public banking system and the social security sistem has to be reduced through a reformist approache for a brand new public definition. In the post 1990 period in Turkey, both the amount and the structure of public debts have became the primary reason for an unstable macro economic conditions. This situation is also far away from the purpose of reaching EC Maastricht criterions. Except for temporary and expensive efforts made to sustain public debts and to reduce its level, our suggestion of“Particular Majority and Financial Federalism”which takes part in the budget law, will help to re-establish macro economic equilibrium in the long run.