Türkiye'de borç yönetimi ve kamu iç borçlanmasının sürdürülebilirliği
Debt management in Turkey and the sustainability of public domestic Debt
  1. Tez No: 187236
  2. Yazar: ALİ KONAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET BEŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kurum : Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Ana Bilim DalıTez Başlığı : Türkiye'de Borç Yönetimi ve Kamu İç BorçlanmasınınSürdürülebilirliğiTez Yazarı : Ali KonakTez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Ahmet BeşkayaTez Türü / Yılı : Yüksek Lisans Tezi / 2005Sayfa Adedi : 110ÖZETTürkiye'de bu çalışmadan önce borçlanma ve borçların yönetilmesi konusundabirçok inceleme ve araştırma yapılmış olmasına rağmen yapmış olduğumuz çalışma,borçların gelişimi ve özellikle borçların sürdürülebilirliğiyle ilgili olarak son zamanlardaortaya çıkmış olan durumun bir değerlendirmesidir. Yapılmış olan çalışmadan daanlaşılacağı üzere Türkiye'nin iç borçlanma miktarı son 20 yılda ve özellikle 2000'li yıllardaönemli bir gelişme göstermiştir. İç borçlanma miktarının son 20 yılda önemli ölçüdeyükselmesinin altında yatan temel neden olarak, öncelikle 1994 yılında ve daha sonra 2000-2001 yıllarında yaşanan ekonomik krizler gösterilebilir. Yaşanan bu ekonomik krizlere bir dedevlet yönetimdeki eksiklikler eklenince iç borçlanma miktarı önemli ölçüde artış göstermişve özellikle 2001 yılındaki kriz sonucunda iç borçlar sürdürülemez bir boyuta ulaşmıştır.Ancak daha sonra iktisadi ve siyasi alanda yapılan düzenlemeler sonucunda, ülkedebir güven ortamı temin edilmiş ve borç yönetiminde bir istikrara kavuşulmuştur. Ülkedetemin edilen güven ortamına bağlı olarak devlet son yıllarda borçları çevirebilme bir diğerifade ile borçları sürdürebilme kabiliyetine yeniden sahip olmuştur. Dolayısıyla son yıllardaortaya çıkan ekonomik ve politik gelişmelere bağlı olarak devlet, borçların yönetimi vesürdürülebilirliği ile ilgili olarak önemli bir avantaj sağlamıştır.Bu çalışmada konunun açıklanmasına yardımcı çeşitli kaynaklara ve istatistikiverilere yer verilerek son 20 yılda özellikle de 2000'li yıllarda borçlanmanın izlemiş olduğuseyir ve borçların gelişimi hakkında bilgi sahibi olunmaya çalışılmıştır.Anahtar KelimelerBorç, Sürdürülebilirlik, Türkiye, Kamu
Özet (Çeviri)
: ZKÜ Institute of Social Science, Department of EconomicsInstitution: Debt management in Turkey and the sustainability of publicTitledomestic debt: Ali KonakAuthor: Assoc. Prof. Dr. Ahmet BeşkayaAdvisor: MA. Thesis, 2005Type of Thesis: 110Page NumberABSTRACTAlthough, there have been recent researches about the debt and the debt managementin Turkey before this research, the research I studied on is about the assessment of debtdevelopment and its sustainability in time period. When we consider the results of theresearch, it is possible to realize that the quantity of Turkey?s domestic debt has developedfor the last 20 years, especially in 2000s. The main reasons why the quantity of Turkey?sdomestic debt increased are the crisises that broke out in 1994, 2000 and 2001. After theeconomic crisises, the quantity of the debt increased because of the politicians that couldn?tgrasp seriousness of the bad conditions of Turkey?s domestic debt. As a result, the problemin Turkey?s domestic debt reached to an unsolvable situation.The economic and the politic studies gave an end to the bad conditions, and thepeople felt the confidence on debt management. The debt management started to work instrong and sure ways. Because of the confidence on the debt management, the governmenthad the courage to lend debt with debt, that is to say that the government has had the abilityof controlling the debt management.In this research, it is tried to have enough knowledge about the rates and thedevelopments of the debts in 2000s by giving some explaining statistics and a lot of asistingsource.Key WordsDebt, Sustainability, Turkey, Government