Halkla ilişkilerde ölçümleme de değerlendirme
Measurement and evaluation in public relations
  1. Tez No: 122990
  2. Yazar: FİLİZ OTAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ATIF BİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ HALKLA İLİŞKİLERDE ÖLÇÜMLEME VE DEĞERLENDİRME Filiz OTAY-DEMİR Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2003 Danışman: Prof. Dr. AH Atıf BİR Halkla ilişkiler faaliyetlerinin son yıllarda basın bültenleri ve duyurumun dışına çıkıp, çok daha karmaşık bir hal almasından sonra, halkla ilişkiler faaliyetlerinin performansını bilmek isteyen halkla ilişkiler ajanslarının ve müşteri firmalarının sayısı artmıştır. Bunun sonucunda, etkinliğin değerlendirilmesi bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Halkla ilişkiler çabalarının değerlendirilmesine verilen önem yönetimin, etkinlik ölçümü konusunda gösterdiği ısrarı arttırmaktadır. Gittikçe daha fazla uygulamacı, halkla ilişkiler faaliyetlerinin ölçümlenebilir sonuçlar vermesini ve karın maliyetlere uygun olmasını istemektedir. Diğer mesleki fonksiyonlar ve bu fonksiyonları yerine getiren sorumlular gibi halkla ilişkiler de, organizasyon misyonunun ilerlemesine sağladıkları katkı miktarıyla değerlendirilmektedir. En büyük kurumlardan en küçük karsız gruplara kadar bütün organizasyon tiplerindeki yöneticiler -özellikle bütçe yeniden gözden geçiriliyor ve yeni bütçe oluşturuluyorsa- program etkinliğini gösteren deliller istemektedir. Bir organizasyonun iletişim faaliyetlerini yönetenler, kendilerine, ajanslarına, araştırma ve danışmanlık firmalarına halkla ilişkiler çabalarının istenilen etkiye ulaşılıp ulaşmadığım, eğer ulaştıysa bunu bir araştırma sonucu olarak görüp göremeyeceklerini, insanların düşüncelerinde, davranışlarında değişiklik olup olmadığını sormaktadırlar.Ill Halkla ilişkiler çabalarının istenilen etkiye ulaşıp ulaşmadığının sorgulanmasıyla, halkla ilişkiler ölçümleme ve değerlendirmesiyle ilgili bilgilerin berraklaştırılması önemli bir gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmada, halkla ilişkiler Maliyetlerinin ölçümlenmesi ve değerlendirilmesiyle ilgili olarak önceki araştırmalar, ölçümleme yöntemleri ve modelleri, düşünceler, eleştiriler yer almaktadır. Araştırma ise, ülkemiz halkla ilişkiler ajanslarının ve müşterilerinin konuya ilişkin tutum ve uygulamaları ve birbirlerine olan farklılıklarım incelemektedir. Araştırma sonunda elde edilen bulguların analizi, ölçümlemeye ilişkin uygulamalarının daha önce bildirilen sonuçlara yakın olduğunu göstermiştir. Halkla ilişkiler ajansları ve müşteri firmaları arasında da bazı tutumlarda farklılıklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma halkla ilişkilerin ölçülebilir parametreler içerdiğini düşündürebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASUREMENT AND EVALUATION IN PUBLIC RELATIONS Filiz OTAY DEMİR Anadolu University Social Sciences Institute Department of Advertisement and Public Relations September 2003 Advisor: Prof Dr.AIi Atıf BİR The number of public relations agencies and customer firms that would like to know about the performance of public relations has increased after the activities of public relations have come out of brief reports of the press and the announcements in recent years. Therefore, the evaluation of the effectiveness becomes a necessity. Giving importance to evaluate the effort of public relations increases the insistence of management on the measurement of effectiveness. More and more practitions want public relations to give measurable results,and the profits to be in accordance with the costs. The public relations also have to be evaluated by the amount of benefits that they supply to the progression of organization mission, like the other professional functions and the responsibles who performs these functions. All managers in all kinds of associatons, from the biggest associations to the smallest unprofitable groups, want evidence showing the effectiveness of the programme, especially if the budget is in the process of being analysed or being made a new one. The managers of the relation activities of an organization ask themselves, their agencies, their research and adviser firms whether the efforts of public relations have reached the desired effect, and if it reached, whether they could observe this as a result of a research, and whether there was a difference among the thoughts and behaviours of people.Making clear the knowledge about the measurement and evaluation of public relations has become a necessity by the interrogations of the effectiveness of public relations. This study includes the previous studies, measurement methods and models, thoughts and criticisms about the measurement and evaluation of previous public relations activities. On the other and, the research studies the attitude and applications of public relations agencies in Turkey and their customers abuot the subject and their differences. Analysis of the data that were obtained from the study showed that the activities about the measurement were similar to the previous reported results. Some differences were also determined between the public relations agencies and the customer firms in some attitudes. As a conclusion, this study can suggest that public relations had measurable parameters.