Avrupa Birliği yolunda Türkiye: 'Yatırım teşvik tedbirleri' ve Adana ilinde yatırım tamamlama ekspertizi ile ilgili bir uygulama
Turkey on the way to European Union: 'Preceutions for encouraging' and investment encuragment certificate in Adana
- Tez No: 123014
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Globalleşen dünya, ekonomik ve siyasi entegrasyonları da beraberinde getirmiştir. Ekonomik faaliyetler, daha ziyade, bu entegrasyonlar arasında cereyan etmektedir. Ülke sınırlarının ekonomik faaliyetlerde önemini kaybettiği günümüzde, rekabet kavramı da ülke sınırlarım aşmış durumdadır. AB'ne girme çabalarımız esnasında, ekonomimizi AB Ülkeleri seviyesine çıkarmamız bir zorunluluktur. Ayrıca ülke içindeki bölgesel gelişmişlik seviyelerini de dengelememiz gerekmektedir. Bütün bu faaliyetlerde, Devlet'in teşvik unsurlarım kullanması kaçınılmazdır. Bu çalışmada, yatırım teşvik unsurları, AB şemsiyesi altında incelenmeye çalışılmış, yeni teşvik mevzuatı irdelenmiş ve yapılan reformlar ele alınmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The globalizing World has brought economic and political integration. Economic interactions happen mainly between these economically and politically integrated organizations. Today national borders have lost their importance in economic activities and commercial competition transcends national borders. In order to enter EU, it is essential that we improve our economy. Moreover we need to improve the development level between regions within the country. In doing these it is essential that state uses the encouraging elements. In this study, encouraging elements have been examined in relation to EU's ones and the new encouraging regulations are considered from the perspective of changes and reforms.