İlköğretim II. kademe 6 ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarının çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
Observation of the class books of social syudies at first level at primary schools
  1. Tez No: 123015
  2. Yazar: BEKİR ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
II ÖZET Bu araştırma 2000-2001 öğretim yılında tebliğler dergisinde yayınlanmışa ve 7. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitapları üzerine yapılmıştır.Araştırmanın genel seyri;“ders araçları,bir eğitim aracı olarak ders kitapları ve genel Sosyal Bilgiler ders kitapları”olarak bina edilmiştir.Araştırmada Türk Eğitim Sistemi içerisindeki ders kitaplarının mevcut yapısı ele alınmış, ideal bir ders kitabı nasıl olmalı? Sorusuna cevap aranmaya çalışılmıştır. Araştırma için gerekli olan veriler, Kayseri iline bağlı merkez ilçelerdeki 34 ilköğretim okulunda görev yapan 50 Sosyal Bilgiler öğretmenine anket formu geliştirilmek suretiyle elde edilmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde; araştırmanın yöntemi,birinci bölümde amaç ve kuramsal temel,ikinci bölümde eğitimde araç-gereç ve ders kitapları,üçüncü bölümde bulgular ve yorum,dördüncü bölümde sonuç ve öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This researerch was cariet out on the 6 th and 7 th class social knowledge text books and was issued in the supmissions mayazine in the acedemic year 2000-2001. The general teracc of the nesearch was consteructed as;“Class tools, text books as tools for education and general Secial Knouledge text books.”İn the research the available structure of the text books the Turkish Educaton System was adressed; and an answer to the question "How must be an ideal text book?' was tried to be sought. The needed data was supplied by forming polls for 50 Social Knowledge teac hers working in 34 primary schools in central dhistricts of Kayseri province. In the beginniry section of the rescarch,the mathod of the research ; in the 1 st section the purpose and hypothethical base; in the 2 nd section tools and text books in education; in the 3 rd section finding and interpretction; in the 4 th section conclusion and suggestion was addressed.