18-21 yaş arası erkek hentbolcularda hazırlık döneminde uygulanan çabuk kuvvet antrenmanının fiziksel ve antropometrik parametrelere etkisinin incelenmesi
Identify the effect of physical and antropometric parameters of contudted power training which is applied during the preparation period of the 18-21 year old male hendball players
- Tez No: 123013
- Danışmanlar: PROF.DR. H. NEDİM ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı; 18-21 yaş arası erkek hentbolcularda, hazırlık döneminde uygulanan çabuk kuvvet antrenmanının fiziksel ve antropometrik parametrelere etkisinin incelenmesidir. Bu çalışma; yaşlan 18-21 arasında değişen Niğde Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki 30 erkek hentbolcu üzerinde uygulanmıştır. Deney grubuna tesadüfi yöntemle 15 sporcu alınmıştır ve altı haftalık bir antrenman programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna, yine tesadüfi yöntemle aynı yaş grubu 15 sporcu alınmıştır ve herhangi bir antrenman programı uygulanmamıştır. Deney ve kontrol grubuna 3 ölçüm uygulanmıştır. 1. ölçüm 6 haftalık antrenman programına başlamadan önce, 2. ölçüm 3 hafta sonra ve son ölçüm 6 haftanın sonunda yapılmışta, istatistiksel analizler, aritmetik ortalama (x), standart sapma (SD) ve t testi ile yapılmıştır. Deney grubundaki denekler 6 hafta boyunca, haftada 4 gün olmak üzere çabuk kuvvete yönelik antrenmanlara katılmışlardır. Kontrol grubundaki denekler ise, herhangi bir antrenman programı uygulanmadan kendi antrenmanlarını yapmışta. Bu çalışmada deney ve kontrol grubu arasında, yapılan 3 ölçümün ortalama ölçüm değerlerine göre; abdominal, uyluk, triceps, biceps, suprailiac, göğüs bölgesi yağ oranı, femur bikondüler (diz) ve el bileği çapı, karın çevresi antropometrik testleri, arkaya fleximetre ve öne fleximetre (esneklik) dinamik testleri ve çift ayak sıçrama, tarzan merdiveni, branş teknik sürat koşusu spor- motorik testleri ölçüm değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanamamıştır (P>0,05). Ağırlık, subscapula, göğüs çevresi (normal), göğüs çevresi (insprasyon), pazu çevresi (extansiyon), pazu çevresi (flexiyon), ön kol çevresi antropometrik testleri, sağ el dinamometresi, sol el dinamometresidinamik testleri ve slalom, çift el sağlık topunu baş üstünden atma spor-motorik testler ölçüm değerlerinde anlamlı gelişmeler saptanmıştır (P< 0,05). Sonuç olarak; 18-21 yaş arası erkek hentbolcularda uygulanan çabuk kuvvet antrenman programının antropemetrik özellikler, genel kuvvet ve spor motorik gelişimlerine olumlu etkisi olduğu çalışma sonucunda saptanmıştır. Niğde Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu erkek hentbolcularına uygulanan antrenman programı sonucunda, Üniversitelerarası Bölgesel l.Lig müsabakalarında birincilik ve ardından Süper Lige terfi müsabakalarında Türkiye ikinciliği alması başarı olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this study is to identify the effect of physical and antropemetric parameters of conducted power training which is applied during the preparation period of the 18-21 year-old male handball players. The study was applied (contacted) on 30 male handball players, who were aged between 18-21 years old. The subjects were students in Physical Education and Sports High School of Niğde University. 15 of the athletes composed the athletes composed the experimental group who were selected by random selection method. And the rest 15 subject composed the control group. A six-week training program was applied to the experimental group. Three measurements was applied both on experimental and control group.The first measurement was applied before the training program was contudted, the second measurement was applied in the middle of the six week training program and the final measurement was contacted The experimental group subjects traind 4 day a week, during the six week. The subjects composing control group of the study did not, get any special training programme..In the statistical analysis, means (x),standart difference (sd) and t-test took part. In this study, the groups were applied lots of tests like abdominal, thigh, triceps, biceps, suprailiac, fat rate of the chest area, femur bicondular diameter of wrist and knee, abdomen circumference antropometric tests, back and front fleximetre tests and jumping on two legs, tarzan ladder, technical speed running tests. According to the average values of 3 measurements between the experimental group and control group, there was no significant difference found (p>0.05). However, significant developments were determined in the measurement values of weigth, subscapulae, circumference of chest (normal, impression), the circumference of brachium (extension, flexion) tests, antropometric tests of front arm circumference, dynamic tests of right and left hand dynamometer and slalom, throwing the medicine ball over head using both hands and sports motoric tests.IV As a result, the research identified that the conducted power training program affected the antropometric properties, general strength and sports motoric properties of the 18-21 years old male handball players.