Performans değerleme hataları ve 2. Zırhlı Tugay örneği
The Mistakes of performance appraisal and demonsration in second armored brigade
- Tez No: 123081
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
vıı ÖZET Personel yönetiminin en karmaşık konularından olan performans değerleme, örgütlerde işlerin iyi yapılıp yapılmadığım objektif olarak ölçmek için, o kuruluşta çalışanların iş başarımı üzerinde yoğunlaşılmasıdır. Performans değerlemesi, astlarla üstler arsındaki iletişimi geliştirmeyi, uygun yerde ve zamanda personelin istihdam edilmesini ve bu kişilerden maksimum verimin alınmasını sağlamaktadır. İnsan kaynaklarının önemli bir bileşeni olan performans değerlemesinin etkilediği alanlardan bazıları; çalışanların performanslarına ilişkin kararlar, ücret politikası, terfi, mesleki gelişim, görev tanımlaması, işe alma karakterleri ve eğitimdir. Performans değerlemesi, örgütlerin yapılarına göre uygulandığında daha başarılı olur fakat, mükemmel bir performans değerlendirmesi biçiminden ya da yönteminden bahsetmek mümkün değildir. Örgütler için; globalleşme ile birlikte gittikçe ağırlaşan rekabet koşullarına rağmen, performans değerlemesinin öneminin kavranamamış olması ve bu çalışmaları yapamıyor olmaları bir eksiklik oluşturmaktadır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır ; Birinci bölümde; performans değerleme konusu genel olarak ele alınmış, performans değerleme sürecinden bahsedilmiş ve performans değerleme yöntemleri izah edilmiştir. ikinci bölümde; performans değerlemede yapılan hatalar ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmış ve izahı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde; T.S.K.'de yönetim süreci ve performans değerleme sistemi anlatılmış ve incelenmiştir. Dördüncü bölümde; 2.Zh.Tug.K.lığında, performans değerleme esnasında yöneticilerin yapmış olduğu hatalar, iki ayrı yöntem kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde ise; bu çalışmadan çıkarılan sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vffl ABSTRACT Performance appraisal, the most complicated issue of Human Resource (HR) management, is being concentrated on work achievement of the employees in the organization to measure objectively whether or not the work is done well. Performance appraisal helps to improve the communication among subordinates and superiors, the personnel to be employed in time and to be gotten the maximum productivity from employees. Some of the areas performance appraisal, one of the important components of HR, has affected are the decisions associated with employee performance, wage policy, promotion, professional development, labor definition, characteristics of employment and education. When performance appraisal is applied to the organization structures it becomes more successful but it is not possible to talk about a perfect performance appraisal. In spite of difficult rivalry conditions in the process of being global, it constitutes a deficiency for organizations not to be comprehended the significance of performance appraisal and not to deal with these studies. This study includes five different parts; In the first part; performance appraisal subject was generally defined, the process of performance appraisal was discussed and the methods of performance appraisal were explained. In the second part; the mistakes in performance appraisal are tried to be investigated and to be explained in detail. In the third part; the management process and performance appraisal system in the Turkish Armed Forces are discussed and investigated. In the forth part; some mistakes the superiors in Second Armored Brigade has made during the performance appraisal process are tried to be demonstrated by two different methods. Fifth part includes the conclusions and proposal obtained from this study.