Esansiyel tremor ve alt-tiplerinde okülomotor anormalliklerin video-okülografi ile araştırılması
The evaluation of oculomotor abnormalities in essential tremor and essential tremor subgroups via video-oculography
  1. Tez No: 746593
  2. Yazar: TURGUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN CENK AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç; Bu çalışmanın amacı video-okülografi tekniği ile esansiyel tremorda (ET) (parkinsonizm bulguları olanlar [ET-P], olmayanlar [izole ET] ve tamamının), sağlıklı kontrollere göre sakkadik ve smooth-pursuit göz hareketlerindeki (SPGH) farklılıklarının araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem; Çalışmaya 46 ET (n=12 [%26] ET-P, n=23 [%50] kadın) ve yaş ve cinsiyet açısından benzer 19 sağlıklı kontrol (n = 8[%42] kadın) alınmıştır. EyeSeeCam video Head Impulse Test (vHIT) cihazı ile sakkad ve SPGH ölçümleri yapılmıştır. \textbf{Bulgular}; ET grubunda ortanca yaş 36.0[29.5-40.0] ve sağlıklı kontrollerde 37.0[26.0-59.5] bulunmuştur (p = .544). ET-P grubunun ortanca semptom süresi 13 yıl ve izole ET grubunun ortanca semptom süresi 5 yıl olup istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklıdır (p = .028).
Özet (Çeviri)
Aim; We conducted a controlled study to search for differences in ocular saccades and smooth-pursuit eye movements (SPEMs) between patients with essential tremor (ET) (among who have parkinsonism [ET-P], who do not have parkinsonism [isolated ET], and overall), and healthy controls. Methods; Forty-six patients with ET (n=12 [26%] ET-Ps, n=23 [50%] females) and 19 healthy controls (n = 8[42%] females) similar in age and sex were included. Video-oculographic recordings of saccades and SPEMs were performed via EyeSeeCam video Head Impulse Test (vHIT) device. Results; The median age was 36.0[29.5-40.0] for overall ET group and 37.0[26.0-59.5] for healthy controls (p = .544). The median time from symptoms' onset was 13 years for the ET-P group and 5 years for isolated ET group, and the time disparity between groups was statistically significant (p = .028).