İnternet iletişimi ve demokrasi üzerindeki etkileri
The Communication via internet and its effects on the democracy
  1. Tez No: 123082
  2. Yazar: D. MEHMET AKBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KERİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Kitle iletişim araçlarının olanak ve yeteneklerindeki artışın, genel olarak toplumsal, spesifik olarak da demokrasi üzerinde etkileri bulunmaktadır. Araçsal doğaları iletim ve temsil ağırlıklı olan geleneksel kitle iletişim araçları (gazete, radyo, TV), aşın propaganda ve temsile dayanan demokratik sistemleri beslemekte ve meşrulaştırmaktadır. Bu durum, toplumdaki bütün katmanların etkileşimli olarak yönetime katılması demek olan“katılımcı”ve“doğrudan”demokrasi olgusunun yaşama geçmesini geciktirmektedir. Bütün bunların karşısında, çok boyutlu iletişim ve etkileşim yeteneğine sahip olan internet, iletişim ve demokratik sistemlerin seyrini değiştirmeye aday görünmektedir. Araçsal doğasıyla“aşın temsili”demokrasiden,“doğrudan”ve“etkileşimli”demokrasiye geçişe olanak tanımaktadır. İnternetle birlikte devlet-yurttaş ilişkisi değişmekte ve yurttaşların devlet önündeki işlemlerini“ışık hızında”kolaylaştıran“e-devlet”(elektronik-devlet“) uygulamaları dünyanın bir çok yerinde hızla yaşama geçmektedir. Aynı zamanda internetin çok büyük bir ”bilgi denizi“ olması ve üzerinden ”e- ekonomi“ (elektronik-ekonomi)”,“e-eğitim”(elektronik-eğitim),“ e-seçim”(elektronik-seçim)“e-kütüphane”(elektronik-kütüphane) vb. gibi daha birçok“e”etkinliğin gerçekleşebilmesi, toplumsal dönüşümü etkileyen ve hızlandıran en önemli etmenler olarak kendini göstermektedir. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increase in the capabilities and opportunities in the mass media is effecting on social components, and specifically on democratic systems. Traditional mass media (newspapers, radio, TV) has been breeding and encouraging the democracies which are highly representative and propaganda contained in them. That state caused by traditional media is preventing the“participative”and“deliberative”democratic opportunities. However, Internet is appearing as a new mass media which is highly interactive and capable, and which can change the way of communication and democratic systems. The communicative nature of internet also allows“participative”and“deliberative”democratic expansions. With its applications, Internet is appearing to be a candidate to change the social and democratic courses. Internet opportunities with“e-government”application allows changes in the relationship between governments and their citizens. In addition to these innovations, internet also allows many“e”activities such as“e-economy”(electronic-economy),“e-education”(electronic-education),“e- election”(electronic-election),“e-library”(electronic-library) and so on. «35SKS»