Konya ekolojik şartlarında üç tahıl cinsinde (Triticale spp, Triticum spp, Hordeum spp) apex gelişimi ile verim komponentleri arasındaki ilişkiler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 12310
  2. Yazar: MEHMET BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEVLÜT MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz Konya Ekolojik şartlarında yapılan bu çalışma; 2 adet triticale hattı, bir ekmeklik, bir makarnalık buğday ve bir adet de arpa çeşidi üzerinde yürütülmüş olup bu 5 farklı genotip de büyüme konisinin (apex) gelişiminin bazı verim komponentleri ve bu verim komponentleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. ' Kuru şartlarda yapılan tek yıllık bu araştırma sonuçlarına göre; verim komponentleri ve özellikle tane verimleri bakımından diğer genotiplerden istatistiki açıdan önemli farklılıklar gösteren Gerek -79 buğday ve LT/544/S4 triticale çeşit ve hatlarında gelişme dönemlerinin zamanlaması bakımın dan benzerlikler ortaya çıkmış, yaprak taslakları dönemleri diğer çeşitlerden daha kısa, buna karşılık başak taslağı ve başak gelişmesi dönemleri daha uzun olarak bulunmuştur. Arpanın ise buğday ve triticalelere göre daha erken gelişme gösterdiği belirlenmiştir. Başak taslağı ve başak gelişim dönemlerinin uzun olması elde edilecek tane veriminin yüksek olmasının bir göstergesi olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ms study has been conducted to determine the rela tionships between yield components and growing point of LT/544/84, LT/1714/83 triticale, Gerek -79 bread wheat and Çakmak -79 durum wheat varieties and Tokak -157/37 barley va riety, on Konya ecological conditions in 1988-1989 growing season* According to the one year results of the trial in dry conditions? Gerek-79 bread wheat and If/544/84 tritica le varieties have been found to have important differences in respect of yield components and especially grain yield comparing to the other varieties. The timing of the develop mental stages of these varieties was nearly equal allthough a wide range of differences occur ed in the others. The duration of leaf primordia stages of the same va rieties were found shorter but a longer spike primordia and spike development was lived in each in comparison with the other varieties. Barley was the earliest in every developmental stage and headed earlier than all.