Konya ekolojik şartlarında yetiştirilen sarı kantaron (Hypericum perforatum L.)′un farklı hasat zamanları ve kurutma yöntemlerinin verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of on some of quality characteristics and yield according to the di̇fferent of harvesti̇ng ti̇mes and drying methods of john's wort (Hypericum perforatum L.) cultivated in konya ecological conditions
- Tez No: 409879
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 2012-2013 yılında Konya ekolojik şartlarında yetiştirilen kantaron bitkisi (Hypericum perforatum)'nin üç farklı biçim dönemine ve kurutma yöntemine göre bazı verim ve kalite özelliklerini tespit etmek amacıyla, tarla denemeleri Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde kalite analizler ise Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Laboratuvarlarında yürütülmüştür. Bu çalışmada elde edilen sonuçlara göre; kantaron bitkisinde bitki başına ortalama çiçekli dal sayısı 17.3 adet, yaş herba verimi 2304,6 kg/da, drog herba verimi 744.7 kg/da, uçucu yağ oranı % 0.11 ve önemli flavonoitlerden hiperisin oranı % 0.35 olarak tespit edilmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre; kantaron bitkisinde yüksek drog ve hiperisin verimi için Konya ve benzer ekolojilerde üretilmesinin uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted under Konya ecological conditions to determine the effect on some yıeld and quality characters applied at the different harvesting time and drying methods of St. John's wort (Hypericum perforatum) cultivated in Konya ecology conditions. This study were conducted Medicinal Aromatic Plants laboratory and Medicinal and Aromatic plants Experimental Farm of Agriculture Faculty, Selcuk University. According to results of this research; plants the number of flowering branches 17.3, drug herba yield 744.7 kg/da, fresh herba yield 2304,6 kg/da, essential oil yield 0.11% and important flavonoid (hyperice) yield 035 %) were to be. According to the results of this research; The highest drug yield and hyperice yield for John's wort cultivating in Konya and similar ecology is reasonable.