Farklı ekim sıklıklarında ikinci ürün olarak ekilen sorgum x Sudan otu melezinin verim ve bazı verim unsurlarının belirlenmesi
Determination to yield and some yield component of sorgum Sudangrass as second crops in different row spacing
  1. Tez No: 178858
  2. Yazar: SERDAR KARADAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, 2006 yılı Temmuz-Kasım ayları arasında tahıl hasadından sonra sulu şartlarda ikinci ürün olarak sorgum x sudan otu melezi ?Jumbo? çeşidi üzerine sıra arasının etkilerini belirlemek amacıyla, Konya-Çumra Meslek Lisesi deneme tarlasında ?Tesadüf Blokları? deneme deseninde üç tekerrürlü olarak kurulmuştur.Araştırma sonuçlarına göre, m2'deki bitki sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, yaprakta protein oranı, bitkide protein oranı, yaprakta NDF oranı ve bitkide NDF oranı incelenmiş ve bu değerler bakımından sıra aralıkları arasında istatistiki olarak önemli farklılıklar tespit edilmiştir. En yüksek yeşil ot verimi (7613.17 kg/da), kuru madde verimi (2343.41 kg/da), kuru madde oranı % 30.77 (45 cm) ve yaprakta NDF oranı (% 72.97) 45 cm sıra aralığından elde edilmiştir. Sıra aralığı mesafesi arttıkça bu özelliklerin değerleri de artmaktadır.Sonuç olarak, sorgum x sudan otu melezinin 45 cm sıra aralığında en yüksek yeşil ot verimi ve kuru madde verimi elde edildiği için Çumra ekolojik şartlarında ikinci ürün olarak yetiştirilecek sorgum x sudan otu melezlerinde 45 cm sıra arsı mesafesinin uygun olduğu tespit edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Sorghum x sudan otu melezi, sıra arası, yeşil ot verimi, protein oranı, NDF oranı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the determine to effect of row spacing on silage sorghum x sudangrass cultivar as second crops and irrigated crop after cereals was harvested between July and October in 2006. The experiment was arranged in the ?Randomized Blocks? experimental design with three replications and conducted at the Research Farm of the Agricultural College of Çumra. In this study, Jumbo cultivar were used as experiment material.According to the results of research, statically significant differences were found among row spacing with respect of the grass yield, stem number per m2, dry matter yields, crude protein rates per leaf, crude protein rates, neutral detergent fiber (NDF) rates per leaf and neutral detergent fiber (NDF) rates. The highest grass yield (62963.0 kg ha-1) dry matter yield (23434.1 kg ha-1), dry matter ratio (30.77 %) and neutral detergent fiber (NDF) rates per leaf (72.97 %) were obtained from 45 cm row spacing. Generally, values of these characters creases in increased row spacing.As a results, the highest grass yield and dry matter yield were obtained from 45 cm row spacing. This study showed, if the sorghum x sudagrass cultivar sowed in 45 cm row spacing, positive results can be obtained.KEY WORDS: Sorghum x sudangrass, row spacing, grass yield, crude protein rates, neutral detergent fiber (NDF) rates.