Social life in 16th century Eyup-according to court records
Şeriyye sicillerine göre Eyüp'te on altıncı yüzyılda sosyal hayat
  1. Tez No: 123105
  2. Yazar: ASUMAN GÖLPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPŞİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
KISA ÖZET ASUMAN GÜLPJNAR MAYIS 2002 ŞER'İ SİCİLLERE GÖRE 16. YÜZYILDA EYÜP'TE SOSYAL YAŞAM Bu tez Havass-ı Refî'a Mahkemesinin kayıtlarını kullanarak 16. yüzyılda Eyüp'teki sosyal yaşamı anlamayı amaçlamıştır. 16. yüzyıldan önce Eyüp'ün durumuna ve Eyüp'teki sosyal yaşamı çalışmada şer'i sicillerin önemine dair genel bir çerçeve çizilen giriş bölümünden sonra iki bölüm bulunmaktadır. Eyüp Kasabası'nda Sosyal Yaşam başlıklı ilk bölümde Müslümanların ve Gayrimüslimlerin yaşayışlarına dair genel bir çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölüm ise toplumda var olan ancak ilk bakışta pek fazla fark edilmeyen insanlar yani, köleler, çocuklar ve kadınlar sicillerde anlatıldığı kadarıyla aktarılmaya çalışılmıştır. Tezin ek bölümünde, Havass-ı Refî'a Kadı Sicillerinden seçilmiş metinlerin transliterasyonu ve faksimilesi verilmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASUMAN GÖLPINAR May 2002 SOCIAL LIFE IN THE 16th CENTURY EYÜP- ACCORDING TO COURT RECORDS This thesis aims understanding the social life in Eyüp town in the 16th century by using Havass-i Refi'a court records. It consists of two chapters after the introduction which intends to draw a general framework about the situation of Eyüp before the 16th century and outlines me importance of court records in studying the social life in Eyüp. The first part following it that is“Social Life in Kasaba-i Eyüp”describes the lives of Muslims and non-Muslims in Eyüp town. The second part is about the people who lived in the society yet were not as visible at the first glance, that is slaves, children and women. In the Appendices, there are some selected documents from Havass-i Refi'a Court Records.. 1 111