XVI. yüzyılın ikinci yarısında Üsküdar'da sosyal ve ekonomik hayat (Şeriyye Sicillerine göre)
Social and economic life in Üskudar in second half of 16Th Century (according to Court Registires)
- Tez No: 277168
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu çalışmada, XVI. yüzyılın ikinci yarısında Üsküdar'ın idari, sosyalve ekonomik hayatı Üsküdar Şer'iyye Sicilleri'ne dayanarak incelenmiştir.İstanbul'un ayrılmaz parçası olan bu şehrin iskân ve yerleşmesi, mahalleleri,nâhiye ve köyleri, dinsel ve sosyal yapıları, sosyal tabakalaşma, toplum veaile hayatı, kölelik gibi konularla birlikte İstanbul'un iaşe temininde Üsküdar'ınyeri, miri hizmetler mukataalar, esnaf ve ticaret, para meselesi ve fiyatlar gibikonular ele alınmıştır. Bu bağlamda, genelde Osmanlı şehirlerinin özelde ise Üsküdar'ın sosyal ve ekonomik tarihinin incelenmesinde belge kullanımınınönemi ortaya çıkmaktadır. Zira, şer'iyye sicilleri sayesinde, Üsküdar'ınkonumundan kaynaklanan kendine has özellikleri, başta payitaht İstanbul olmak üzere Anadolu eyaletleri ile olan sosyal ve ekonomik bağlantıları ve buşekilde şehrin XVI. yüzyıldan itibaren gelişiminde etkili olan faktörler (imariskanfaaliyetleri, nüfus artışı, ticari canlılık vb.) tespit edilmiştir.Anahtar kelimeler1. Üsküdar2. XVI. yüzyıl3. Sosyal4. Ekonomik5. Şer'iyye Sicilleri
Özet (Çeviri)
In this study, the social and economic life of Üsküdar in the secondhalf of 16th centruy was analysed according to Üsküdar Court Registries.Üsküdar?s location, public services, tax affairs, artisans and trade, Moneyaffairs and prices are considered in Istanul?s subsistance supply together withthis city?s housing and location, neighborhoods, districts and villages,religious and social structures, social stratification, social and family life,slavery. Within this context, the importance of document utilization has beenunderstood for analyzing Otoman cities in general and Üsküdür?s social andeconomic life in private. Yet, thanks to court registries, unique specificationsof Üsküdar arising foram its location, social anda economic connections withAnatolian cities in particular capital city İstanbul and factors that weredominant in development of the city since 16th Century were determined(housing activities, population growth, commercial liveness vb.).Key Words1. Üsküdar2. 16th Century3. Social4. Economic5. Court Registries