Globalization and international human resource management an application about Turkey
Küreselleşme ve uluslararası insan kaynakları yönetimi Türkiye uygulaması
- Tez No: 123109
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Ilk bölümde küreselleşme üzerinde durulacaktır. Küreselleşmenin tanımı ve tarihsel gelişimi açıklandıktan sonra, küreselleşme ile karşılıklı etkileşim içerisinde ortaya çıkan değişiklikler incelenecektir. Bu değişiklikler kapsamında stratejik, teknolojik ve yapısal değişiklikler açıklanmaya çalışılacaktır. Bu bölümde ikinci olarak çok uluslu şirketlerin ve insan kaynaklan yönetiminin gelişimi incelenecektir. Çok uluslu şirketlerin gelişim evresi ve ekonomiye olan etkileri açıklandıktan sonra, insan kaynaklan yönetiminin gelişim safhaları açıklanacaktır. Yönetim biliminin doğduğu tarihlerden başlayarak anlatılmaya çalışılan gelişim süreci, uluslararası insan kaynaklarının ortaya çıkışına kadar kısaca incelenecektir. İkinci bölüm, tezin ana konusunu oluşturmaktadır, ilk olarak insan kaynakları yönetiminin, çok uluslu şirketlerdeki önemine değineceğiz. Sonrasında çok uluslu şirketlerin ev sahibi ülkede uyguladıktan seçim, eğitim, ücretlendirme ve endüstri ilişkileri politikalarını açıklamaya çalışacağız. Bu bölümdeki bir diğer inceleme alanını çok uluslu şirketlerin yurtdışına gönderdiği ana ülke yöneticileri oluşturmaktadır. Yurtdışı görevlerindeki değişiklikler ve başarısızlık nedenleri açıklanırken, kısaca ev sahibi ülkeden ana merkeze gönderilen yöneticiler hakkında da bilgi verilecektir. Yurtdışına gönderilen ana ülke yöneticilerinin seçimi, eğitimi, ücretlendirilmesi ve geri dönüş problemleri hakkında da bilgi verilecektir. ikinci bölüm genel bir literatür taramasının yanısıra, Türkiye'de faaliyet yapan Amerikalı, Avrupalı ve Japon çok uluslu şirketlerle ve ayrıca Türkiye'den yurtdışına açılan çok uluslu Türk şirketleriyle yapılan anket çalışması ile desteklenecektir. Hem ev sahibi ülkede uygulanan politikaları, hem de yurtdışına gönderilen yöneticilerle ilgili olarak uygulanan politikaları açıklamaya yönelik olarak hazırlanan anket çalışması ile ilgili bilgiler üçüncü kısımda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter, globalization will be discussed. After the definition of globalization and its historical development, the changes occured within the scope of the influence during the globalization process will be investigated. Within the scope of these changes, strategical, technological and structural changes will be tried to be expressed. In this chapter, secondly, the development of international companies and human resources management will be examined. After the development stage of the international companies and their effects to economy are expressed, the development stages of the human resources management will be explained. The development stage of human resources management has been tried to be expressed since the occurrence of management science until the occurrence of international human sources. The second chapter is the main subject of the thesis. First of all, the importance of the human resources management in the international companies will be explained. After this expression, selection, education, compensation and industrial relations policies applied in the host countries by international companies will be expressed. Home country expatriate managers are the other investigation area in this chapter. While changes on expatriate assignment and reasons causing their unsuccessfulness are explained, information about the inpatriate managers will be given briefly. In addition to this, information about the selection, education, compensation and repatriation problems of expatriate managers will be explained. In the second chapter, the questionnaire survey conducted through several Turkish companies and American, European and Japanese multinational companies operating in Turkey will be expressed as well as general literature investigation. Information "related to the questionnaire is designed so as to explain the policies applied both in the host country (Turkey) and for the expatriate managers sent to Turkey in the third chapter. VI