Woman as tempress and threat tomale authority in the history of western literature
Batı edebiyatı tarihinde baştan çıkarıcı ve erkek otoritesine karşı tehlikeli olarak kadın
- Tez No: 123108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN BOŞNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
iii ÖZET Bu tez Batı Edebiyatındaki belli başlı eserlere atıflarda bulunarak, kadının baştan çıkarıcı ve erkek egemenliğine tehdit unsuru olarak öne sürülmesi gerçeğini ve bu durumun kadınlar üzerindeki negatif yansımalarını ortaya koymak için hazırlanmıştır. Bu amaç için, Hesiod'ın Theogony, Aeschylus'un Oresteia, Aristophanes'in Lysistrata, ve Shakespeare'in Macbeth eserleriyle birlikte Yunan mitolojisinden Pandora ve diğer önemli figürler ile Hristiyan geleneğinden Havva figürü incelenecektir. Bu çalışma toplam beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, feminizm kavramı, kadının tarihinde eski çağ dönemi figürlerin, günümüz kadınlarının üzerinde ne kadar önemli rol oynadığını ortaya koymak için kısaca incelenecektir, ikinci bölümde, kadının Eski Yunan'da ve Yunan Mitolojisinde baştan çıkarıcı ve kötülüğün temel kaynağı olduğu kavramı Pandora, Clytaemnestra, Lysistrata gibi değişik kadın figürlerinin incelenmesiyle ortaya konulacaktır. Üçüncü bölümde, kadının (Havva) Yahudi Hristiyan geleneğinde Tanrı'nın yansıması olan erkeğin yok oluşuna, insanlığın ölümle tanışmasına, bütün kadınların çektikleri sıkıntılara sebep olan varlık olması kavramı ele alınacaktır. Dördüncü bölümde, Shakespeare dönemi kadını ve Shakespeare'in kısa trajedisi Macbeth' in analizi yer alacaktır. Ve son olarak beşince bölüm bütün anlatılanları özetleyerek bir sonuca bağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT As the title,“Woman as Temptress and Threat to Male Authority in the History of Western Literature”, suggests, the present study aims to analyze the representation of“woman”in certain works of Western Literature, her strategic mispresentation as temptress and a treat to male order through her tempting power and wiles. For this purpose, Hesiod's Theogony, Aeschylean trilogy, Oresteia, certain elements in Greek Mythology like Pandora, Aristophanes' Lysistrata, and Shakespeare's Macbeth will be analyzed. This is an attempt not only to figure out the way male understood, valued, treated and oppressed female during many centuries, or the reasons for female to be under the control and rule of the male party. It also aims to reveal the reactions of the women towards the absolute authority, and the attempts to end overbearing treatment of men. This study falls into five essential parts. In Chapter I, the concept of feminism, the roots and the divergence of the notion will be discussed briefly in order to clarify why archetypes are important in the analysis of the history of woman. Chapter II will focus on the situation of woman in ancient Greek society and ancient Mythology, and the images of woman as a temptress, a source of all evil in certain works such as Oresteia, Theogony. Chapter III will examine the Judeo-Christian tradition which inherited the idea of the female as the responsible one to destroy the God's image, and the one who opens the devil's door. The analysis will include the period until Middle Ages when the woman still was questioned whether she had a soul. Chapter IV will essentially be on the woman of Shakespearean period and his illustrious work Macbeth. And finally, Chapter V will sum up all that has been analyzed so far.