Örgütsel küçülme ve işgören davranışlarına etkisi üzerine bir araştırma
Organizational downsizing and a search deal with effects on workers
  1. Tez No: 231269
  2. Yazar: NURGÜL SEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT TOKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzün iş dünyasında, çok hızlı değişim ve artan rekabet, örgütler için hızlı karar verme ve değişen koşullara ayak uydurabilme yeteneğini gerekli kılmaktadır. İletişim sisteminin bilgi akış ve paylaşım sürecindeki sınırları ortadan kaldırarak küreselleşme olgusunu gündeme getirmesi, örgütleri ulusal ve uluslararası alanda yoğun rekabet koşulları ile karşı karşıya bırakmıştırKüreselleşmenin de etkisiyle her geçen gün küçülen dünyada ortak değerler oluşmakta ve bu ortak değerler doğrultusunda insan yaşamı şekillenmektedir. İşletmeler açısından da durum bu şekildedir. Ekonomik açıdan dünya yoğun bir bütünleşme süreci geçirmiş ve birbirine daha bağımlı hale gelmiştir. Dünyada ve ülkemizde özellikle kriz ve durgunluk dönemlerinde maliyetleri düşürme ve verimliliği artırma isteğine bağlı olarak örgütlerin ilk başvurdukları uygulamaların başında örgütsel küçülme gelmektedir.Küçülme örgütler için değişim yönetiminin getirdiği alternatiflerden biridir. Küreselleşme sonucu doğan rekabet ortamı, ekonomik, yönetimsel, finansal, teknik etkenler örgütlerin küçülmesinde etkin rol oynamaktadır. İşletmeler için değişim stratejisi niteliğinde olan küçülme rekabet açısından üstünlük sağlamayı hedeflerler. İşletmenin karlılığındaki azalmanın önüne geçmek, rekabet gücünü arttırmak ve daha yüksek verim düzeylerine ulaşmak, küçülmenin öncelikli hedeflerinden olmakla beraber; müşteri gereksinim ve beklentilerine odaklanmak için de küçülme çoğu zaman gereklilik arz etmektedir. Örgütsel küçülme denilince akla gelen ilk uygulamalardan biri işgören çıkarmadır. Değişimin artan gücü milyonlarca insanın işini kaybetmesine veya muhafaza edebilenlerin de her an bu korku ile yaşamalarına neden olmaktadır. Özellikle Türkiye ekonomik koşullarında örgütler için en büyük maliyet kalemlerinden biri de işgücü maliyetidir.Türkiye de örgütsel küçülmeden özelikle işgörenlerin etkilendiği varsayımından hareketle, işe devam eden ve işten ayrılan işgören üzerinde önemli sonuçları olduğu söylenebilir. Bu nedenle araştırmada örgütsel küçülme strateji ve yöntemlerinin çeşitleri, örgütsel küçülmeye işgörenlerin verdiği tepkiler ve insan kaynakları yönetiminin süreçteki önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the work life of this time, very fast changing and increasing rivalry necessitates fastly deciding and the capability of keep in step with changing conditions for organizations. Because of the communication system removed the borders of knowledge flows and sharing process, the organizations came face to face with national and international thick rivalry.With the effect of globalization, the common worths are arising in the world which is changing day by day. On the directions of these common worths, the human life is being shaped. This condition is the same for the organizations too. About economical angle, the world is becoming a united whole, which had never been before and got more dependent to each other. In the world and in our country, specially in the crisis and calmness periods, downsizing is the first of the applications which is used by organizations about willing to increase productivity and reduce costs.Rivalry environment, economic, managerial, financial and technical factors are play a part in downsizing that are came out because of globalization. Organizations are willing to increase rivalry superiority with downsizing, which is changing strategy for organizations. Firstly downsizing wills to waylay the decrease of snows, increase the rivalry power and reach high level productivity. But to focus on customer necessities and expectations, downsizing is being a necessity.Dismiss the worker is the first application, which is firstly being remembered when people hear downsizing term. The power of changing which is reaching high levels day by day, causes to lose one?s job for many people and for the other people causes to live with the fear of loosing job. Especially in the conditions of Turkey, the biggest cost for the organizations is the manpower costs.If we think that in Turkey, especially workers are affected by the downsizing, the downsizing has important results on workers that are keep working and the workers that are left the organization. Because of this in this research we focused on; downsizing, the variety of downsizing, reactions of workers to downsizing and the importance of human resources management on this term.