Trabzon gazetesine göre Trabzon vilayeti (1906-1907)
Trabzon province according to Trabzon gazetesi (1906-1907)
- Tez No: 123124
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ALAADDİN YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
02. Özet Bilinen tarih dönemlerinde Trabzon için en önemli kayıt şehrin Karadeniz kıyılarında her zaman çok önemli bir yerleşim merkezi olduğudur. Bu önem muvakkat zamanlar hariç XIX. yüzyıla değin sürmüştür. XIX. yüzyıldan sonra ise kentin önemi daha da artmıştır. Trabzon bu yüzyıldan sonra uluslar arası bir liman kenti olarak transit ticaretin en önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Şehir de buna paralel olarak büyümüş, ancak büyüdükçe büyük devletlerin iştahını kabartmıştır. Konumuz Trabzon kentinin ekonomik olarak zirvesini yaşadığı bu yüzyılın başlarına ait iki yılı yani 1906 - 1907 yıllarını kapsamaktadır. Kaynağımız ise 1869 yılında yayın hayatına başlayıp 1916 yılına kadar haftalık olarak vilayet matbaası tarafından fasılasız basılan Trabzon Gazetesi'dir. Trabzon Gazetesi'nin mevcut tek koleksiyonu, Trabzon îl Halk Kütüphanesi'ndeki 3398 katolog numarasıyla kayıtlı olan 44 nüshalık koleksiyondur. Bu koleksiyon 16 Mart 1906 tarihli nüsha ile başlayıp 7 Mart 1907 tarihli nüsha ile bitmektedir. Trabzon Vilayet Salnameleri'nin son sayısının 1904 yılı için çıkması kaynağımızın önemi hakkında bize yeterli bilgiyi vermektedir. Haftalık çıkan gazete Osmanlı İmparatorluğu genelinde ve Vilayet dahilinde haberlere yer vermektedir. Vilayeti bilgilendiren haberler "Şuun-u Vilayet başlığı altında zikredilmektedir. Biz esas olarak çalışmamızı mezkur başlık altında yer alan havadislere dayandırdık. Araştırmamızın giriş bölümü Trabzon tarihinin dönüm noktalarına ve Trabzon Gazetesi'nin tanıtımına ayrılmıştır. Girişten sonra tez üç bölüme ayrılmıştır. Üç bölümde de tamamen Trabzon Gazetesinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Birinci bölümde Vilayet Yönetimi, ikinci bölümde Ekonomik Hayat, üçüncü bölümde de Sosyal Hayat ve Sonuç kısımları yer almaktadır. Ekler bölümünde de 44 nüshalık koleksiyonda yer alan haber başlıkları verilmiştir. 47 yıl haftalık olarak fasılasız çıkan Trabzon Gazetesi'nin mezkur nüshalar hariç diğer nüshalarının elde olmaması Trabzon şehri için büyük bir talihsizliktir. Ancak mevcut nüshalar kapsadığı dönem itibarıyla Trabzon mülhakatı için boşluğu rahatlıkla ve fazlasıyla doldurabilmektedir. Bu tez esas olarak iki şeyi amaçlamaktadır. Trabzon Gazetesi' ni tanıtmak ve gazete yardımıyla 1906- 1907 yılları arasında Trabzon yaşantısını aydınlatabilmek. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary In the known historical period, the most important feature of the city of Trabzon is its importance as a settlement place. Excluding some temporary periods, from 19, th century on its importance has grown up. Following this century Trabzon, having an international port> has bçcorrie one of the most important centres of transit trade. Accordingly the city itself has grown up, and started to attract other major countries. The focus of the study is the two years at the beginning of this century, 1906 - 1907, when Trabzon reached the peak point in terms of economy. The main source here is“Trabzon weekly journal”published from 1869 until 1916 without any interruption. This journal can be obtained from Trabzon Public library with the reference number of 3398 and it includes 44 issues. We started with the issue of 16 March 1906 and finished the study with the one referenced 7 March 190t. The publication of the last issue of Trabzon City Salnames given us enough information about the importance of the references we used here. This weekly paper included news from all over the Ottoman Empire and the province itself. The news about the province was given under the name“Şuün-u Vilayet”. Our study is based mainly on the facts from“Şuün-u Vilayet”. Introduction chapter includes the most important dates of the city's history and gives brief jmformation about“Trabzon Weekly Journal”. The text after introduction is divided into three chapters. In these three parts we used the facts from“Trabzon Gazetesi”only. The First Chapter is about provincial Administration, the second is about Economical Life, the Third İs about Social and Cultural Life and it ends with the Conclusion part. In the Appendix part there are news Leadings from ail 44 papers. Unfortunately, we have not found have other numbers of“Trabzon Gazetesi”, that was printed for 47 years every week without interrupton. In spite of this,, the period that these available papers cover, is enough to fill the gap. Introduction of“Trabzon Gazetesi”ând, using this paper, to lighter the life of Trabzon in 1906 - 1907 year period. BOKDMAKIASVON VOW* vn