Halk Gazetesi'ne göre Trabzon'da sosyal ve kültürel yaşam (1933-1963)
Social and culturul life in Trabzon according to Halk Newspaper (1933-1963)
- Tez No: 596511
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yerel basın ülkemizde; kamuoyunda, gazetecilik mesleğinin icra edildiği çevrelerde, siyasi ortamlarda ve kimi zaman da basına ilişkin akademik platformlarda,“Anadolu Basını”,“Mahalli Basın”ya da“Taşra Basını”olarak nitelendirilmektedir. Unutulmamalıdır ki Anadolu Basını, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda emek harcamış, ciddi mücadele içinde bulunmuş, büyük katkılar sağlamıştır. Trabzon yerel basını ve özellikle Halk gazetesi Cumhuriyet'in ilanından sonra toplumun her alanında yeniden inşası noktasında hatırı sayılır bir yerdedir. Halk gazetesi içinde, bölgedeki siyasi, adli, kültürel, edebi, ekonomik, sanatsal, milli birçok konuyu barındırmıştır. Halk gazetesinde Trabzon halkı kendi sorunlarını, gelişmelerini, sesini, yüzünü görmektedir. Temennilerini ve hedeflerini Halk gazetesi vasıtasıyla hem yerel halka hem de yetkili makamlara ulaştırmaktadır. Dönemin sosyal ve kültürel yaşamını adeta ayna gibi yansıtan Halk gazetesi, Trabzon'unun 1933-1963 yıllarının çalışıldığı eserimizin ana kaynağını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Local press is given various names such as“Anatolian Press”, Regional Press“ or ”Provincial Press" in public, as well as in journalistic, political and related academic circles of our country. It should be noted that Anatolian Press have labored over the foundation of Turkish Republic, struggle for it and made a significant contribution for this purpose. Local Press of Trabzon, especially Halk Gazetesi (People's Journal) have had distinguished role in reconstructing the society in all respects after the proclamation of the republic. Halk Gazetesi has covered political, cultural, literary, economical, artistic and national issues related to region. The people of Trabzon run across their own issues, developments, voice and face in the journal. They convey their wishes and objectives to local community as well as to authorities by means of the journal. Reflecting the social and cultural life of the period like a mirror, Halk Gazetesi is the main source of our study where we describe the years between 1933 and 1963 in Trabzon.