Polifoni'nin piyano eğitimindeki önemi
Importance of polyphony in the piano education
  1. Tez No: 123136
  2. Yazar: IŞIL GÜNEŞ MODİRİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZIM BAĞIROV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Polifoninin piyano eğitimindeki önemi konusunda yapılan bu araştırma, KTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Müzik Eğitimi Anabilim Dalında Yüksek Lisans Tezi olarak yapılmıştır. Bu araştırmada polifoni, tarihsel gelişimi içerisinde ele alınmış ve bu gelişim süreci içerisinde hangi bestecilerin ne ölçüde bu gelişime katkıda bulundukları incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'deki eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik eğitimi ana bilim dallarında görev yapmakta olan piyano eğitimcilerinin polifoniye piyano eğitimi açısından ne derece önem verdiklerini belirlemek ve piyano eğitimi sırasında hangi polifonik eserlerden ne derece yararlandıklarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu araştırmada araştırma yöntemi olarak tarihi yöntem ve anket yöntemi kullanılmıştır. Polifoni, kiliseden başlayan polifoninin tarihsel gelişimi ve bu gelişim sürecinde polifonik eserler ortaya koymuş ve bu alana hizmet etmiş besteciler ve nihayet 18.yüzyılda dünyaya gelip, polifoniyi en zirve noktasına taşımış olan Alman besteci J.S. Bach konularında literatür taranarak, araştırmanın teorik boyutları oluşturulmuştur. 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılında ülkemizin hemen hemen dört bir yanında faaliyet gösteren eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik eğitimi ana bilim dallarında (13 fakülte) görev yapmakta olan piyano eğitimcileri bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırma ile ilgili bulgular altı alt problemle bağlantılı olarak elde edilen verilerin frekans ve yüzde değerleri tablolara yansıtılarak istatistiki yönden analiz edilmiştir. Bulgulara ait yorumlar, araştırma evrenini teşkil eden piyano eğitimcilerinin anket sorularına vermiş oldukları cevaplar üzerinde yapılmıştır.Polifoninin piyano eğitimindeki önemi konusundaki araştırma, şu şekilde sonuçlanmaktadır: 2001-2002 eğitim öğretim yılında eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi bölümleri müzik eğitimi ana bilim dallarında piyano eğitimcisi olarak görev yapmakta olan öğretim elemanlarının %46.49' unun polifoni kavramını doğru olarak bilmedikleri, %86.4' ünün ise J.S. Bach'ın en büyük polifoni ustası olduğunu kabul ettikleri kanıtlanmıştır. Ayrıca piyano eğitimcilerinin büyük bir çoğunluğunun Bach'ın polifonik eserlerinin tümünü piyano eğitimi açısından önemli gördükleri fakat önemlik derecelerinin eserden esere değişim gösterdiği; Menuetlerin, çift sesli Envansiyonların, üç sesli Envansiyonların, küçük Prelüd-Füglerin, İyi Düzenlenmiş Klavye için 48 Prelüd- Fügün piyano eğitiminde en çok kullanılan eserler olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber piyano eğitimcilerinin %88.37' sinin piyano eğitimi sürecinde polifonik eserlerden yararlanmanın, öğrencinin çok sesliliği daha iyi kavramasında büyük bir role sahip olduğu görüşünde oldukları bu araştırma ile tespit edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
(Extract) This research, that is about importance of polyphony in the piano education, is prepared as a post-graduate thesis for K.T.Ü., Institute of Social Sciences, Department of Fine Arts, Music Education Main Science Branch. In this research, polyphony examinated by the part of historical development and investigated that, which composers, and how much they contributed in this development period. Besides it aimed to define that piano educators who works in Turkey's Music Main Science Branches Fine Art Departments of Education Faculties, how much pay attention to polyphony in the piano education and which polyphonic works in which level they use. Historical and questionare methods are applied for this research. The research's dimensions are created by scanning the literature in the area of historical development of polyphony that started in churches and composers that served to this area and prepared polyphonic works and J.S. Bach that was born in 18. century in Germany who took the polyphony to the climax point. Piano educators who have worked in 2001-2002 education and instruction period almost in all of our country in the Education Faculties Music Main Science Branches of Fine Art Departments (13 Faculties ), are formed this research's universe. The interpretations about this research, statisticly analized by considering the frequency and percentage of tables, which are connected with 6 main problems. The interpretations belonging to discovery made with the piano educators' s answers to questionares which formed our research's universe. The research about the importance of polyphony in the piano education is resulted as follows: It is proved that %46.49 of piano educators who work at Education Faculties Fine Arts Department, Music Education Main Science Branches in 2001-2002 education and insrtuction period, exactly don't know what polyphpny is and %86.4 of piano educators agreed that J.S. Bach is the greatest polyphony master. Besides, most of the piano educators agreed that Bach's polyphonic works are very important in the piano VIIeducation, but the importance of them may change on work to work. Most common polyphonic works which use in the piano education, are Menuets, Inventions with Double Parts, Inventions with Three Parts, Small Prelude-Fuges, 48 Prelud-Fuges For Well Designed Keyboard. Also with this research it is proved that %88.37 of piano educators have a common opinion that polyphonic works have a great roll in the piano education for understanding more than one part. Vffl