Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'de polisin insan hakları uygulamaları
The Practice of Turkish police service concerning human rights and the European Union
  1. Tez No: 123135
  2. Yazar: KAAN BÖKE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
02. ÖZET İnsan hakları kişilerin doğuştan olan ve devredilemeyen haklarıdır. İnsan haklarının korunması konusu demokratik bir hukuk devleti olmanın vazgeçilmez niteliklerinden biridir. Günümüzde gerek hükümetler bazında gerekse hükümet dışı örgütlerce sürekli üzerinde durulan bir konu olan insan hakları konusu aynı zamanda, kanunların uygulayıcısı durumundaki polisin de üzerinde hassasiyetle durması gereken konulardan biridir. Bu tez insan haklarının temel kavramlarını yansıtmaya ve insan hak ve özgürlüklerinin korunması konusunun polis açısından önemini vurgulamaya yöneliktir. İnsan hakları konusunun polis ile ilgili noktalan ele alınmaya çalışılırken, ilgili uluslararası sözleşmeler, bildiriler ve belgeler incelenmiş ve insan hakları ile ilgili bir genel çerçeve belirlenmiştir. Uluslararası boyuttaki insan hakları konusunun, kişi hakları ve polis yetki ve görevleri bağlamında ele alınmaya çalışıldığı bu tezde tarama modeli kullanılmıştır. Tezde konuyla ilgili yazılı belgeler sistemli bir şekilde incelenmiş ve alan yazın (literatür) taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Human Rights which is not turn and not give up people have been from their birth. In this thesis, we researched the term of human rights from international relationship perspective with to give an example of Turkey and Police. In this thesis, the universal dimension of human rights has been taken in hand along with police study, authority and responsibilities and it is tried to explain that“how interanional human rights could be used in Turkish police implemention”by using“thoroughly search”model. Within this subject, investigations, research and sources were looked at. Also in regards to this subject all information and documents were investigated. In the police establisment and other organizations which work with human rights, all given data was accesed. In this thesis consist of four parts. First Part;“Police Organization, Duties and Authorities”Second Part;“Common European Values from Human Rights and Police perspective”Third Part;“Human Rights and Police İmplementions”Fourth Part;“In process of European Union, What Turkish Police prepare be needed in Human Rights area”In Result Part; Final and proposals have a part in this thesis. te Vfl&SEK&taFllM Honour