Robert Schumann'ın piyano yapıtlarına bir bakış
  1. Tez No: 63597
  2. Yazar: ÖMÜR BÜTEV DOLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİLGÜN ALKAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Romantik müziğin başlıca özellikleri; gerçeklerden kaçış, derin özlemler, düş dünyası, kaygılar ve acılar, gizem ve mistisizm idi. Schumann da büyük bir romantik besteci olarak bütün bu niteliklere uyuyordu. Aynı zamanda müzikle ilgili düşüncelerini bir gazetede yayınlatacak kadar nitelikli müziğe önem veriyordu. Piyano yapıtları ise, eğitim amaçlı küçük parçalar ve büyük konser yapıtları olmak üzere ikiye ayrılmıştı. Elinizdeki metinde Schumann' m bu yapıtları tek bölüm halinde incelenmiştir. Metnin planı şu şekildedir: Giriş: Bu bölümde bestecinin yaşamı ve piyanistliğe yaklaşımı kısaca anlatılır. 1. Bölüm: Schumann' m piyano yapıtlarının incelenmesi. Burada özellikle büyük konser yapıtları ele alınmıştır. Büyük konser yapıtları, romantik müziğin tüm özelliklerini taşımaktadır.Hepsi de büyük bir biçimin içine oturtulmuştur. Schumann' a özgü yoğun polifonik doku, bazılarında daha fazla olmakla birlikte hepsinde hissedilmektedir. Buna ek olarak bu yapıtlar, son derece güç teknik kurgusuyla dikkat çekmektedir. Schumann' m özellikle büyük konser yapıtları, piyanistlerin müzikal ve teknik yönden belirli bir düzeye eriştiklerinde çalmaları gereken yapıtların başında gelmektedir. Unutulmamalıdır ki bu yapıtlar her iki yönden de piyanistlere çok şey kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
Chief peculiarities of romantic music were flight from the reality, refound longings, a dreamy world, anxieties, pains and mysticism. As a great romantic Schumann conformed to all these inclinations. But good music was so important for him that he felt the need of publishing his musical opinion on a newspaper.His works for the piano were devided as small pieces for piano teaching and grand concert works. In this text Scumann's works have been reviewed in a single chapter.Disposition of the text is as follows: Introduction: Here the life of the composer and his approach to piano playing is resumed. Part one: Review of Schumann's piano works: Here composer's grand concert works have been taken into consideration. Grand concert works contain everything peculiar to the romantic music.All of them are designed in a large form. In these works one feels the intensive polyphonic texture often seen in Schumann's music, though in some of them this might be somewhat exceeding. In addition, the works take one's attention with their technical difficulties. Schumann's works, especially those for concert, are commanding for pianists when they reach to a musical and teknical level. One should not forged that pianists would gain much in ways by means of these works. II