Türkiye'de kamu mali yönetiminde reform gereği ve alternatif bir yapılanma önerisi
Reform necessary to public financial management in Turkey and alternative construction suggestion
- Tez No: 123144
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Kamu kesiminin belli bir mali yıl içerisindeki gelirlerinin o yıl içindeki giderlerini karşılayamaması sonucunda bütçe açığı ortaya çıkar. Bu durum arzu edilmeyen bir durumdur. Fakat gerek gelişmiş ülkeler gerekse gelişmekte olan ülkeler, özellikle savaş ve benzeri olağanüstü durumlarda kaçınılmaz olan bütçe açıklarıyla sık sık karşı karşıya kalabilmektedirler. Kamu açıklarının esas olarak yatırım harcamalarından daha çok, büyük bölümü üretken olmayan kamunun tüketim harcamalarından kaynaklanmaktadır. Kamu tüketim harcamalarında meydana gelen şok artışlar geçici olmamakta, kalıcı bir özellik göstermektedir. Ülkemizde de 1987 sonrası dönemde kamu harcamalarının ekonomideki diğer makro büyüklükler üzerindeki bozucu etkisinin arttığı görülmektedir. 1987-1995 döneminde kamu harcamalarının GSYİH'ya oranında meydana gelen artışlar gayri safi ulusal tasarrufları azaltıcı etkide bulunmuştur. Kamu maliyesinin içinde bulunduğu nokta, kamu harcama ve gelirleri ile kamu borçlanma gereğinin finansmanı konusunda köklü bir yeniden yapılanma- reform programının uygulamaya konulmasının kaçmılmaz olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada kamu reformu harcamalarındaki yeni yaklaşım ve gelişmeler incelenmiş, ülkemizdeki bütçeleme sisteminin sorunları irdelenerek bu alanda ülkemizin ihtiyacım karşılayabilecek yenilikçi önlemleri içeren bir model önerisi sunulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde kamu mali sisteminde bir reform düşülmesinin nedenlerine değinilmiş, bu alanda esas alınan kriterler belirtilmiştir. İkinci bölümde kamu harcamaları reformu alanında dünya örneklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, ülkemizde kamu harcamalarının 1923 yılından beri gösterdiği seyir izlenmiş ve kamu harcamalarındaki artışın ne gibi sorunlara yol açtığı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ülkemizdeki mevcut bütçeleme sistemi, sorunları ve kamu harcama reformu alanındaki gelişmeler incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise kamu harcamaları alanında daha etkin bir yönetime geçmek ve sorunsuz bir kamu mali sistemi için çözüm önerileri sunulmuştur. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY Budget deficit is what happens when a govermenfs public expences exceeds it's tax revenves in a particular fiscal year. This is an un favourable situtians. But both developed and developing countries, budget deficit, which can be unavoidable in time of war and same other emergency situations, may offen suffer from this problem. Just due to economic fluctuations. Budget deficit derive from unproductive public consumptions rather than public investments. Sudden increases in public expences are not temporary but very often permanent. In Turkey, it can be seen that the destroying efects of public expences an other macro- sizes have increased since 1987. This increase in public expenses between 1987 and 1995, when compared to Gross National Incame has had a decreasing effect an national savings. The situation in which our public finance is now makes it necessary to implement a radical reform program in the fields of public expenses, public depts and public revenues. In the research, a new understanding of public expenses and the improvements in this field are stutied, the budgeting problems are surveyed and a model budgeting including some reformist precautions is proposed. In the first time, the reasons for the necessity of a reform package are given, and the essential criteria in this field are listed. în the second part, some examples of reform movements in public expences from different countries are presented. In the third part, the route the public expenses in our country have had since 1923 are followed and some probable problems caused by public expenses are discussed. In the fourth part, the existing budgeting system in our county, ite problems and improvements in reform activities in public expenses are stutied. In the last part, some proposals for solution are made to have a more efficient management of public expenses and to have a public finance system without any problems. DC