SSK sigorta primlerinin tahakkuk ve tahsilinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 123143
  2. Yazar: HAKKI DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de sosyal güvenlik sistemiyle ilgili tartışmalar son dönemde giderek artmış, sistemin mevcut haliyle sürdürülemez olduğu ve yeniden reorganize edilmesi gerektiği konusunda fikir birliği oluşmuştur. Günümüzde yaşanan globalleşme, yeni teknolojik gelişmeler, nüfusun yaşlanması, doğum oranlarındaki azalmalar, sosyal güvenlik sistemlerinden beklenen hizmetlerin artışı, özellikle gelişmiş ülkelerde sistemde finansman krizine yol açmıştır. Gelişmekte olan ülkelerde ise yaşanan finansman krizi daha çok kayıtdışı istihdam ve kapsama alanındaki tıkanıklıktan kaynaklanmaktadır. Gelişmiş ülkeler kısa vadede prim oranlarını artırıp, hizmetten yararlanma koşullarım ağırlaştırırken, gelişmekte olan ülkeler ve bu arada Türkiye ise yoğun olarak kayıtdışı istihdam, aktif-pasif sigortalı dengesindeki bozukluklar ve siyasal etkiden kaynaklanan olumsuzlukları gidermeye çalışmaktadır. Bu koşullar allında, yaşanan finansman krizinin önüne geçilebilmesi için, sağlam finansman kaynaklarının tahakkuk ve tahsilinde etkinlik sağlamak tek seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Özelde Sosyal Sigortalar Kurumu sigorta primlerinin tahakkuk ve tahsilinde karşılaşılan güçlükler incelenmiş, bu alanda yapılması gereken yasal, idari ve teknik düzenlemeleri içeren bir öneriler dizini getirilmiştir. Birinci bölümde sosyal güvenlik kavramı tanıtılmakta, dünyada ve Türkiye'de sosyal güvenliğin tarihi gelişimi belirtilmekte, bu alandaki uluslararası sözleşmelere değinilmekte, daha sonra ise Sosyal Sigortalar Kurumu'nun hukuki, idari ve mali yapısı, uygulanan finansman yöntemleri açıklanmaktadır. İkinci bölümde parafiskalite kavramı üzerinde durulmuş, buradan vergi benzeri bir ödeme niteliği taşıyan sigorta primi konusuna geçilerek uygulanan mevzuata değinilmiş, primlerin tarh, tahakkuk ve tahsilat şekilleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sosyal sigorta primlerinin tahakkuk ve tahsilinde karşılaşılan güçlükler konusu özellikle kayıtdışı ekonomi bağlamında 5 başlık altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise sosyal güvenlik sisteminde yeni yönetim uygulamaları ve yaygınlaşan elektronik hizmetlerin kullanımı, ülkelerden örnekler verilmek suretiyle açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise, çıkarılan sonuçlar hakkında genel düşünceler belirtilerek bazı çözüm önerileri getirilmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, as in all over the world, disputes aboutthe social security system has accelerated in recent days and however there occured a consensus on the invalidity of current system and the need forreorganization. Globalization, technological developments, increasingrate of older population, decreasing birth rate,increasing demand of services from social securitysystem have caused financial crises, especially indeveloped countries. However, in developingcountries, financial crises have been mostly deprived from unregistered labour and it's area restrictions. While developed countries, in short term, have been rising the insurance premium rates and complicating the conditions of service supply, developing countries, by the way Turkey, have been trying to get rid of problems occuring from unregistered labour, imbalance of active- passive insured numbers and political effects. With in these conditions, in order to handle the financial crise, improving the effectivness of accruing and collecting of concrete financial sources becomes the sole alternative. In this paper, particularly the troubles in accruing and collecting of insurance premiums have been studiedand some legal, administrative and technical suggestions have been proposed. In section one, social security has been described, historical progress of social security in the world and in Turkey has been clarified, basic international agreements have been touched on, then financial methods implemented in the Social Security Organization and it's legal, administrative and financial structures have been studied. In section two, the concept of parafiscaTity has been described, and the insurance premium that has a semi-tax character and it's related laws have been analized and the methods of adjusting, accruing and collecting of insurance premiums have been explained. In section three, troubles in accruing and collecting of insurance premiums subject has been studied with in 5 parts, especially with in the unregistered economy context. In section four, new administrative imlementations in social security system and proliferating electronic services have been explained with examples given from countries. In the last part of paper, main opinions have been mentioned and some proposals have been set forth. XTV