Maksimal kuvvet antrenmanın bilateral deficit üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 123150
- Danışmanlar: PROF.DR. RASİM KALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilateral ve unilateral kas kasılmaları ile maksimal izometrik kuvveti belirlemek ve maksimal kuvvet antrenmanının Bilateral Deficit' e olan etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, yaşlan 16 ila 19 arasında değişen 34 denek üç farklı gruba ayrılmıştır. Denekler bilateral antrenman grubu (n=14), unilateral antrenman grubu (n=10), ve hiçbir antrenmana katılmayan kontrol grubu (n=10) olarak gruplandınlmışlardır. Bilateral grup antrenman süresince bilateral maksimal kuvvet egzersizleri yaparken, unilateral grup ise unilateral kasılmalarla kuvvet antrenmanı yapmışlardır. Antrenman süresi haftada üç gün ve l'er saatlik antrenmanlarla 12 hafta sürmüştür. Bu sürecin 4. ve 12. haftalarında deneklerin bilateral ve unilateral bacak press ve dizin ekstansiyonundaki maksimal izometrik kuvvet ölçümleri kaydedilmiştir. Maksimal bilateral ve unilateral izometrik kuvvet değerleri karşılaştırılarak Bilateral Deficit hesaplanmıştır. Bu çalışmada, iki antrenman grubunun da kuvvet antrenmanları ile maksimal izometrik kuvvetlerinde anlamlı bir artış saptanmıştır. Antrenman süresinin ilk dört haftasında kuvvet artışında anlamlı bir farklılık gözlenmezken, kuvvetteki bu artış çalışmanın son haftalarında ortaya çıkmıştır. Diğer bir önemli nokta ise, maksimal kuvvet antrenmanının Bilateral Deficit üzerine anlamlı bir etki göstermiş olduğudur. Sonuç olarak bilateral kasılmalar ile yapılan maksimal kuvvet antrenmanının Bilateral Deficit' i azaltıcı etkiye sahip olduğu görülmüştür. TC YÜKSÖCÖĞRCFİM KURüUI DOKÜMANTASVON
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether there would be a bilateral deficit in lower limbs in leg press and knee extension positions and maximal strength training whether or not influenced on this bilateral deficit. The subject of this study were 43 amateur soccer player (age= 17 ± 2,51 years) were divided into two groups and a control group. The unilateral leg training group (n=10) performed maximal leg press and knee extension using each leg unilaterally. The bilateral leg training group (n=14) was trained using simultaneously bilateral legs in two different positions of knee extension and leg press. The groups in training contnued these two types of resistance exercise 3 days a week, for 12 weeks. The control subjects weren't trained. The improvement in strength brought by training was compared to bilateral training group and bilateral training group. Bilateral deficit also was calculated between two groups. The strength in the trained limbs during training was mensured in 4 th weak (after four weeks) and 12 th weak (after twelve weeks). When the degree of bilateral deficit in the unilateral two groups (leg press and knee extension) leg training group was shifted in a negative direction. The degree of bilateral deficit in the bilateral two groups (leg press and knee extension) leg training was shifted in a positive direction. These results would suggest that bilateral deficit in lower limbs are effected by maximal voluntary isotonic strength training. XII