Belediye hizmetlerini özelleştirme uygulamalarının hizmet etkinliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of privatization of local government service practices from the service effectiveness point of view
- Tez No: 123159
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
02. Özet 1970'li yılların sonuna doğru batılı ülkelerde özellikle de ABD ve İngiltere'de özelleştirme hükümet programlarında ve politikalarında önemli bir yer tutmaya başlamıştır. Özelleştirme uygulamaları ilk olarak gelişmiş ülkelerde görülmesine karşın ilerleyen zamanda gelişmekte olan ülkeler arasında da kabul yayılmıştır. Diğer yandan son yıllarda özelleştirme yerel yönetimler açısından da yerel kamusal hizmetlerin sunumunda önemli bir metod olmaya başlamıştır. Hızlı kentleşme ve mali baskılar yerel yönetimlerde özelleştirmenin önemli nedenleridir. Ülkemizde de yerel yönetimler çeşitli sıkıntılar içindedir (Örneğin mali). Yerel yönetimlerimiz örneğin belediyeler hizmet sunumunda da çeşitli sıkıntılarla karşılaşmaktadırlar. Belediyeler gerekli ekipman eksikliği yanında yanında mali olarak da yeterli kaynaklara sahip değillerdir. Bu nedenlerden dolayı belediyeler özelleştirme gibi daha esnek olan metodları uygulamak zorundadırlar. Birçok hizmet özel sektör eliyle sunulabilir. Örneğin çöp toplama, itfaiye, ulaşım, posta hizmetleri, eğitim, sağlık gibi. Yerel hizmetlerin özelleştirilmesinde kullanılabilecek pek çok metod vardır. Örneğin ihale, imtiyaz, kupon, gönüllülük, kendi kendine hizmet gibi. İhale bunlar arasında en yaygın olarak kullanılandır. Bu metodda yerel yönetimler hizmet sunumunu bir sözleşme ile özel yüklenicilere devretmektedirler. Yerel hizmetlerin ihale edilmesi 1990'lı yıllarda hızlanmıştır. Yerel hizmetlere ilişkin sorumluluk ilgili yöneticilerde kaldığı sürece yerel hizmetlerin özel sektör eli ile sunumu kamusal faydaların artmasına engel teşkil etmeyecektir. VIII TX.YDBSIM&Rfi'ttAKMJ"^
Özet (Çeviri)
03. Summary Towards the end of 1970s the issue of privatization has begun to occupy an important place in the government programs and their implementations in the western countries, especially in the United States and United Kingdom. Privatization which initially was advocated and realized in developed countries, has become widespread in developing countries afterwards. On the other hand privatization has become an important method to produce local public sevices for the local government recent years. Rapid urbanization and fiscal pressure are important reason for local government privatization. In Turkey local government is in trouble such as financial. Our local government such as municipalities also have problems in produce local services. They don't have efficient financial resources, modern technical equipments. For this reason the municipalities have to apply more rational and flexible methods like privatization. Many services are also provided by private firms. Such as: solid-waste collection, fire protection, transportation, postal service, healt care, education etc. There are many methods in the privatizing local services. Such as: contracting out, franchising, vouchers, market, voluntary service, self service, etc. Contracting out is by far the most common privatization method. In this method government contracts all or a part of a public service delivery to private firms. Contracting out by local services has apparently accelerated in the 1990s. Provision of the local services by private sector would not give rise to an important problem in view of the public benefit as long as the responsibility of the service remains with the municipality administration. IX