Türkiye'de bankacılık sektörünün yapısı krizler ve yeniden yapılandırılması
  1. Tez No: 123158
  2. Yazar: AYGÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
DC 02.Özet Globalleşme sürecinin bir parçası olan ve son yüzyılda dünya ekonomisinde yaşanan en önemli gelişmelerden biri, finansın uluslararasılaşmasıdır. Finansın uluslararasılaşması sonucunda, uluslararası sermaye hareketlerine getirilen kısıtlamalar kaldırılmıştır. Bununla birlikte, teknolojide yaşanan gelişmelerde eklenince mali piyasalar, dünyanın dört bu yanından katılımcıların yer aldığı tek bir pazar haline dönüşmüştür. Büyüyen pazar payı ile rekabet artmış, sermaye maliyetleri düşmüş, ürün çeşitliliği yaratılmış, kaynak dağılımı rasyonelleşmiş ve daha kaliteli hizmet için çabalar ön plana çıkmıştır. Finansın uluslararası hale gelmesi yönünde, yalnız gelişmiş ülkelerde değil gelişmekte olan ülkelerde de çok önemli adımlar atılmıştır. Ancak aynı gelişme mali piyasaların entegrasyonunda sağlanamamıştır. Gelişmiş ülkelerin sermaye hareketlerindeki trendi yakalamak isteyen bazı gelişmekte olan ülkeler, ekonomideki zaaflarını iyi analiz edemediklerinden zaman zaman krizlere maruz kalmışlarda". Özellikle, mali sistem içinde önemli bir yere sahip olan bankacılık sektöründe yaşanan krizler, ülke ekonomisini daha büyük darboğazlara sürüklediği, yaşanan krizlerde açıkça görülmektedir. Bu gelişmelere bakarak Türk ekonomisinde gerekli görülen altyapı düzenlemelerinin zamanında yapılmaması ve siyasal istikrarın sağlanamaması, ekonomiyi düze çıkarmayacağı ortadadır. Gerçekleştirilemeyecek programların ileri sürülmesi, hiçbir ülkede sonuç getirmediği gibi, ülkemizde de getirmemektedir. Kriz belirtileri ortaya çıktığında, karar mekanizmaları, mali yapımıza uygun tedbirleri etkin ve çabuk uygulamaya koymaları ve siyasal baskılardan arındırılmış olmaları gerekmektedir. Özellikle bankacılık sektöründen kaynaklanan veya bankacılık sektörüne yüklenen krizlerden, en az kayıpla, en kısa sürede nasıl çıkılabilir. Konu bu çerçevede ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
03. Summary Internationalisation of finance is one of the most essential developments experienced in the world economy in recent century as a part of globalisation process. Following internationalisation of the finance, the restrictions on the international capital movements have been terminated. On the other hand, when the developments seen in the technology are added to the fact of internationalisation of the finance, financial markets have been converted into one single market into whichparticipants from all countriesof the world have participated. Upon growth of market portion, thecompetition has increased, capital costs have decreased,product diversity has been created, source distribution has been rationalised and efforts for higher quality services have been endeavoured. Considerably essential steps have been taken towardsinternationalisation of the finance not only in developed countries but also in developing countries. However, the same development has not been attained in integration of financial markets. Since some developing countries aiming to catch up with trend in the capital movements of developed countries could not well analysed their weaknesses in the economy, they have undergone crisis from time to time. Particularly, the crisis experienced in banking sector which has an essential role in financial system has led the country economy to worse and bigger bottle necks, which is clearly indicated by the crisis experienced. Considering those developments, it is quite clear that economy cannot be recovered in case it is failed to do the infrastructure arrangeihentsrequired to be established in Turkish economy, and to provide political stability. Suggesting unrealisable programs has not given any results in any countries, and neither has it ir Turkey. When the indications of crisis occur, the decision-making mechanisms should put into effect the measurements conforming to our financial structure effectively and quickly and should have been free of any political oppression. Particularly, the essential point is how to get rid of crisis arising from or referred to the banking sector. The subject will be covered under this frame.