Dericilik sektöründe toplam kalite yönetiminin uygulanabilirliğinin araştırılması ve Cevahir Deri San. ve Tic. Ltd. Şti. örneği
The Ideal applications model of total quality management for leather sector and a case of 'Cevahir Deri San. ve Tic. Ltd. Şti.
- Tez No: 123160
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
02. Özet Rekabet koşullarının sürekli zorlaştığı ve pazara giren rakiplerin sayılarının her geçen gün arttığı günümüz piyasalarında, geçmişe oranla daha bilinçli ve daha çok seçme şansına sahip tüketicilerin varlığı, işletmeleri müşteri odaklı, kaliteli, verimli ve hızlı üretim yapmaya zorlamıştır. Bu ağır rekabet ortamında, yeniliklerin hiç vakit kaybetmeden uygulamaya konabileceği, müşteri ihtiyaçlarının gözardı edilmediği ve kalite merkezli yönetim - anlayışının hakim olduğu bir sistem arayışı, sonunda, uzun yıllarca Japon mucizesi olarak bütün dünyanın izlediği Toplam Kalite Yönetimi anlayışını, bir Japon gerçeği haline dönüştürmüştür. Ülkemizde, sektörler ve bölgeler arası dengeli kalkınma, sanayi ve hizmet sektörlerine yeni istihdam imkanları yaratma, ulusal geliri artırma, kırsal alanda işsizlik sorununu azaltma ve göçü önleme gibi birçok konuda iktisadi fonksiyonlara sahip olan dericilik sektöründe Kalite ve Toplam Kalite Yönetimi kavramları henüz çok yenidir. Ülkemizin ana ihracat sektörlerinden olan dericilik sektörü işletmelerinde uygulanacak bir Toplam Kalite Yönetimi modeli ile yaratılacak fayda, ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyecektir. Bu çalışmada, yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için, dericilik sektörü işletmelerinde Toplam Kalite Yönetimi modelinin uygulanabilirliği araştırılmış ve ideal bir modelin nasıl olması gerektiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, Bolu ili Gerede ilçesinde faaliyet gösteren Cevahir Deri San. ve Tic.Ltd.Şti.'nde bir anket çalışması yapılmıştır. Firmanın yapısal durumu ve mevcut kalite faaliyetleri ile ilgili yapılan değerlendirmeden sonra, ortaya konulan ideal Toplam Kalite Yönetimi modeline ne derece yakın olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise, dericilik sektörü işletmelerinde Toplam Kalite Yönetiminin uygulanabilmesi için atılması gereken adımlar gözönüne alınarak, Cevahir Deri San. ve Tic. Ltd.Şti.'nin başlayacağı Toplam Kalite Yönetimi yolculuğu için öneriler geliştirilmiştir. XI
Özet (Çeviri)
03. Summary Today, the terms of competition is getting harder and harder, also the number of competitors are constantly increasing. The existence of consumers who are consicious and have more choices forced the companies to consumer oriented marketing. In this highly competitive market, companies had to use new management systems which must be quality oriented and can easily satisfy the consumer needs. After long researches Total Quality Management which is well known as Japon miracle and accepted by the whole world has became Japon reality. In our country leather sector has a special place. It's an industry which balanced the improvement between regions and sectors. The existence of this sector prevents the imigration and unemployment by establishing employement. In the leather sector quality and TQM are brand new consepts. Leather sector has an important place in country econumy. It's one of the main sectors in export. The succesfull appliance and adaptations of the total quality management in to the leather sector will support the benefit to country economy. This survey researched and tried to find out the ideal applications model of total quality management for leather sector in this highly competitive market which survival is urgent for companies. On the way of finding out the most suitable model of TQM there is a survey and a research made in“Cevahir Deri San. ve Tic.Ltd.Şti.”which is placed in Bolu/Gerede. In the survey, it's tried to find out wheher this company suitable for total quality management or not. In the section of conclusion and suggestion, it's explained the basic steps of applying a succesfull TQM model. There are also suggestions made for“Cevahir Deri San. ve Tic.Ltd.Şti.”which may help her on the journey of TQM and can lead her to success. XII