Kamu çalışanlarının sendikal eğitimi (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) örneği)
The Union training of civil servants (The copy for Eğitim-Sen)
  1. Tez No: 123180
  2. Yazar: VAHİDE TİPİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu araştırma, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim - Sen) üyeleri ne yönelik olarak yaptığı eğitim çalışmalarını bir bütün olarak ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Eğitim - Sen, eğitim iş kolunda örgütlenen bir sendika dır. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK)'e bağlıdır. Ülkemizde kamu çalışanlarının örgütlenmeleri çok yakın bir tarihte başlamış tır. Örgütlenmenin yasal bir zeminde sürdürülebilmesi ise ancak bir yıl önce gerçekleşmiştir. 25 Haziran 2001 tarihli Sendika Yasası ile bu durum olanaklı hale gelmiştir. Yasa gereğince eğitim iş kolunda görüşme yetkisini Eğitim - Sen almıştır. Sendikaların sürekliliği açısından, gelinen noktada, sendikal eği tim önem taşımaktadır. Araştırmada; Eğitim - Sen'in kuruluşundan bu güne kadar uyguladığı eğitim çalışmaları incelenmiştir. Sendika yöneticilerinin eğitime bakış açıları da gö rüşme yöntemiyle belirlenmiştir. Uygulanan eğitim programlan ve yöneticile rin sendikal eğitime bakış açıları verileri oluşturmuştur. Araştırma, sendikal eğitim alanındaki eksiklikleri ve bu alanda duyulan gereksinimleri ortaya koy maktadır. Eğitim - Sen'in, sendikal eğitim alanında yaptığı çalışmalar alana örnek oluş turacak özellik taşımaktadır. Ancak, sendikanın kadro eğitiminde yoğunlaştı ğı bulgusuna ulaşılmıştır. Diğer yandan üye eğitiminin eksik bırakıldığı belir lenmiştir. Bu nedenle, sonraki çalışmalarda eksikliklerin tamamlanması ör gütlenmeye daha çok katkı sunacaktır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to make known training studies made by The Union of Education and Science Labourers (Eğitim - Sen) for the members. Eğitim - Sen is a union which organizes educational working field, and is a branc of The Confederation of the Public Labourers Unions (KESK). In Turkey, the organizations of civil servants have started recently. And these organizations were legally recognized just. The Union law dated 21 June 2002 made it possible. Under the law the Union of Education Labourers was entitled to represent education laborers. For the continuity of the unions, training is very important in this stage. In this study, training activities of the union of Education Labourers, from the foundation till now, were examined. The view points of the managers of the union was determined by the means of“interview”. Applied training prog rammes and the view points of managers constituted data for this study which indicates necessities in training in this field. The studies of the Union of Education Labourers in this field constitute examples for the new studies. But one has come to the conclusion that the Union has focused on staff training. On the other hand, lack of training prog rammes for the members is determined as one of the important results of the study. That is why to remove deficiencies in the next studies will further contribute to organization. v t*iBB*ti««« *B«B»