Emniyet Genel Müdürlüğü'nce düzenlenen temel trafik ve kaza inceleme eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the basic traffic and accident investigation training curriculum arranged by the general directorate of national security
- Tez No: 123179
- Danışmanlar: PROF.DR. TANJU GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE DÜZENLENEN TEMEL TRAFİK VE KAZA İNCELEME EĞİTİM PROGRAMININ DEĞERLENDİRİLMESİ Demirci, Mine Yüksek Lisans, Eğitim Programları ve Öğretim Programı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Tanju GÜRKAN Ağustos 2003, 112 Sayfa Bu çalışmada, Trafik Polislerine yönelik olarak düzenlenen Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitim Programını öğretim elemanları ve kursiyerlerin görüşlerine dayalı olarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın kapsamını Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitimine katılan tüm kursiyerler ile programda görev alan tüm öğretim elemanları oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunda, 13. Dönem Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitim Programına katılan 296 personel ile bu programda görev alan 45 öğretim elemanı yer almıştır. Çalışma grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen“Anket Formu-A Kursiyerler İçin”ve“Anket Formu-B Öğreticiler İçin”uygulanmıştır. Veri toplama araçları yoluyla elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Veri çözümlemede betimsel istatistiklerden frekans, yüzde ve aritmetik ortalama kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular, programın hedeflerinin ve içeriğinin kursiyerlere göre orta düzeyde uygun, öğretim elemanlarına göre ise uygun olduğunu, kursiyerlere göre akademik derslerin içeriğinin mesleki derslere oranla eğitim ihtiyaçlarını daha çok karşıladığını, kursiyerlere göre uygulamalı derslere ayrılan sürenin yeterli olmadığını, kursiyerlerin öğretim elemanlarının öğretmen davranışlarını yeterli olarak değerlendirdiklerini göstermiştir. Araştırmanın sonuçlarının, Temel Trafik ve Kaza İnceleme Eğitim Programının geliştirilmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION of the BASIC TRAFFIC and ACCIDENT INVESTIGATION TRAINING CURRICULUM ARRANGED by the GENERAL DIRECTORATE OF NATIONAL SECURITY Demirci, Mine Master, Curriculum and Instruction Program Thesis Supervisor Prof. Dr. Tanju GÜRKAN August 2003, 112 pages This study is aimed at evaluating the Basic Traffic and Accident Investigation Training Curriculum arranged for the Traffic Police based on the views of lecturers and trainees. The trainees participating in the Basic Traffic and Accident Investigation Training and the lecturers of this training constitute the domain of study that can be characterized by the search model. Research working group consists of 296 staff participating in the 13th Basic Traffic and Accident Investigation Training Programme and 45 lecturers working on this training. The working group has been studied by using two separate questionnaire developed by the researcher,“Questionnaire-A for the trainees”and“Questionnaire-B for the lecturers”. Data collected from various sources have been analyzed by using the SPSS computer program. Frequency, percentage and arithmetic average have been used as descriptive statistics in data analysis. Results of this study have shown that the program goals and contents have been evaluated as“moderate”by the trainees and as“high”by the lecturers; trainees consider contents of academic courses as better suited to the training needs compared to professional courses; the duration of practical courses has been found as“insufficient”; the level of training quality of the lecturers has been evaluated as“high”. It is thought that the results of this study will contribute to further development of the Basic Traffic and Accident Investigation Training Curriculum. IV