The Contribution of context to vocabulary learning
Bağlamın kelime öğrenimine katkısı
- Tez No: 123182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma bağlamın ve bağlam ipuçlarının kelime öğrenimine katkısını araş tırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu çalışma, bilinmeyen kelimelerin anlamlarını tah min etmede öğrencilerin bağlam ipuçlarını nasıl kullanacaklarını öğrendiklerinde, bağlamdan tahmin (anlam çıkarma) stratejisinin öğrencilerin kelime seviyelerini artı rıp artırmadığını da araştırmaktadır. Veriler Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği Bölümü'ndeki 61 birinci sınıf öğrencisine uygulanan anketler sonucunda elde edilmiştir. Birinci bölümde çalışmaya açıklık getirecek olan; çalışmanın geçmişi, proble min beyanı, çalışmanın amacı ve konusu, çalışmanın yöntemi ve sınırları sunulur. İkinci bölüm literatür taramasını içerir. Bu bölüm“kelime”'nin tanımı ve ya bancı dil öğretimindeki yeri üzerine yoğunlaşır. Ayrıca bağlam ve bağlam türlerinin tanımı bu bölümde sunulur. Bu bölüm ayrıca bağlam ipuçlarının detaylı tanım ve ör neklerini olduğu kadar, bağlamdan anlam çıkarmayı, önerilen stratejileri ve aktivitele ri de içerir. Okuyucu bu bölümde; yeni kelimelerin anlamlarını tahmin etmede bağlam ipuçlarının ne kadar önemli olduğunu detaylıca öğrenir. Üçüncü bölümde deneysel çalışma ile ilgili bilgi verilir. Anketlerin ve deney sel çalışmanın yorumları, metodu ve veri analizleri bu bölümde yer alır. Ayrıca çalış manın sonuçlan tablo yorumlarıyla verilir. Sonuç bölümünde özet, bulgular ve öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study aims to investigate the contribution of context and contextual clues to vocabulary learning. It also aims to determine whether contextual guesswork strategy increases vocabulary level of the students or not when the students learn how to use contextual clues in guessing the meaning of the unknown words. The data have been collected through the administration of the questionnaires to 61 first year students at Selçuk University, Faculty of Education, English Language Teaching Department. In the first chapter, the background to the study, statement of the problem, goal and scope of the study, method of the study and limitations are presented. The second chapter includes review of literature. This part focuses on the defi nition of“vocabulary”and its place in foreign language teaching. Also the definition and types of context are presented in this chapter. This chapter also includes guessing meaning from context, suggested strategies, activities as well as detailed definitions and examples of contextual clues. Thus, here the reader learners in detail how impor tant role the contextual clues have in guessing the meaning of new words. In the third chapter the information related to experimental study is given. The method, data analysis and interpretations of the questionnaires and experimental study take part here. Also, the results of the study are given through the interpretation of tables. In the conclusion part, the summary and findings of the study and suggestions are presented.