The contribution of vocabulary knowledge to reading skill
Kelime bilgisinin okuma becerisine katkısı
- Tez No: 189240
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ECE SARIGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, ngilizce okuma dersinde, kelime bilgisinin ve kelimebilgisini doğru olarak kullanma stratejilerinin genç öğrencilerin okuma becerisindekibaşarılarını geliştirmesindeki payını araştırmaktır.Çalışma, 60 kişiden meydana gelen deney ve kontrol olmak üzere iki grupüzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda, okuma dersi ilave kelime alıştırmaları vekelime bilgisinin okuma becerisine en iyi biçimde katkıda bulunmasını sağlayacakaktivitelerle beslenmiş, kontrol grubunda ise klasik yöntem dediğimiz gelenekselöğretim metotları kullanılmıştır.Kelime öğretimi aktiviteleri araştırmacı tarafından sunulmuştur. Her iki grup daçalışmanın başında ve sonunda olmak üzere teste tabi tutulmuşlardır.Birinci bölümde, çalışmanın genel geçmişi, amacı, problemin içeriği, çalışmadakullanılan metot ve sınırlılıklar belirtilmiştir.İkinci bölümde, okuma çeşitleri; tanıma ve tarama, okuma süreci, anlam içinokuma gibi özellikler tanıtılmıştır.Diğer bölümde, dil öğretimi metotları ve bunların okuma becerisine verdikleriönem ile başlar ve çeşitli başlıklar altında okumanın önemi ve okuma becerilerinigeliştirme aktiviteleriyle devam eder. Bu bölümde ayrıca okuyucuların problemlerindeğinilmiş ve başarısız okuyuculara yardım önerileri verilmiştir.Dördüncü bölümde, çalışmada öğrenciler üzerinde yapılan ön ve son testlerinsonucunda elde edilen yorumlar ve analizler yer almaktadır.Son bölümde, çalışmanın kısa bir özeti ve diğer çalışmalar için bazı önerilerbulunmaktadır.Son olarak, en son okutulan okuma parçalarından alınan örnekler de çalışmanın?ekler? bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of vocabulary knowledgeand vocabulary drills to improve the reading skills on young learner?s achievement levelin English lesson. Also it is important for us to show how great a problem it is to teachreading skills in a foreign language.The study has been carried out on two groups, experimental and controlincluding 60 students. In the experimental group, the reading lesson has been taughtthrough extra vocabulary drills and the teacher has taught the unit by using traditionalteaching methods in the control group.Vocabulary teaching activities have been carried out by the researcher. Both ofthe groups have been pre-tested at the beginning and post tested at the end of the studyand the data has been analysed by t-test.In the first chapter, the general background of the study, the purpose of thestudy, the statement of the problem, method of the study and limitations are introduced.In the second chapter, types of readings such as intensive and extensive reading,skimming and scanning, receptive reading and critical reading, the process of readingand reasons for reading have been introduced.The next chapter is the review of literature section in which reading has beenstudied in detail. In this chapter, approaches to learning to read, vocabulary learningand vocabulary learning in context, stages of reading such as reading at elementary,intermediate and advanced level of students. Additionally, under the teaching readingtitle, we have presented the main procedures in a reading lesson such as selection ofmaterials, introduction to the text, background information, reading centred activities.Problems of the readers and ways to help unsuccessful reader have been also included inthis chapter.In chapter four, the results of the data collection and interpretation of theExperimental Study have been presented with the results of the study.Finally, in the last chapter, a detailed conclusion of the study has been given.