Köy ailesinde aile içi ilişkiler 'Selçikli Köyü örneği'
relations within family in rural family: 'the case of Selçikli village'
- Tez No: 123193
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BERRİN EYCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Cumhuriyetten bu yana sanayileşme ve kentleşme süreçlerine bağlı olarak ailenin, bir çok konuda sosyal, kültürel değişmeler geçirdiği bilinmektedir. Özellikle köy ailesindeki değişimler öncelikle aile içi ilişkilerde yoğunlaşmaktadır. Değişimin yönünü anlamak açısından aile içi ilişkileri ortaya koymak ve çözümlemek oldukça önemlidir. Türkiye'deki köyler, sosyal yapısı gereği enformel denetim mekanizmalarının yoğun olduğu, geleneksel değer ve normlarca desteklendiği alanlardır. Ayrıca köyler, hane halkı kompozisyonu açısından büyük aile ve küçük aile özelliği gösterse de aile içi ilişkiler ve akrabalık bağları itibariyle geleneksel- geniş aile örüntülerini barındırmaktadır. Tarımsal iş farklılıkları ve işbölümü yapısı aile içi ilişkileri etkilemekte, aile içi ilişkiler de geleneksel cinsiyetçi rol normlarınca desteklendiği ortamlarda tarımsal işbölümünü etkilemektedir. Tütüncülük, yoğun işgücüne ve tüm aile üyelerinin işbölümü esasında birlikte katılımına gereksinim duyduğundan, aile içi ilişkilerin yatay etkileşim çerçevesinde ortaya çıkan eşler arası ilişkileri, otorite ve karar verme yetkisini, rol dağılımı ve işbölümünü ve kadının statüsü ve konumunu etkileyen bir özelliğe sahiptir. Ayrıca dikey etkileşim çerçevesinde ortaya çıkan anne ve babanın çocuklarıyla ilişkileri ve çocuğa verilen değer de tütüncülüğün kendine özgü yapısından etkilenmektedir. Selçikli köyü, tütüncülükle geçinen ailelerden oluşmaktadır. Selçikli köyünde aile yapısı ve aile içi ilişkiler, Türkiye köy standartlarına yalan bir özellik gösterse de alan araştırması sırasında elde edilen verilerin sonuçlarına göre tütün üretiminin yapısından etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the establishment of the Turkish Republic, the family has undergone social and cultural changes dependent on the processes of industrialization and urbanization. Especially the changes in rural family has been concentrated in the relations within family. In order to understand the direction of change, it is important to explain and analyze the relations within family. Informal control mechanisms prevail in the villages in Turkey. Because of their social structure the villages are shaped by traditional values and norms. Whereas the villages show nuclear family characteristics by virtue of the composition of family members, they contain traditional extended family networks by virtue of the relations within family and kinship ties. The agricultural work differences and the structure of division of labour have effects on the relation within family and in the context where traditional sexual norms are dominant the relations within family influence the division of labour in agricultural work. Since tobacco production needs heavy labour force and the working of all the family members based on the division of labour, it influences the relations between spouses, authority and decision making ability, role distribution, division of labour and the status and position of woman that appear in the horizontal interaction. Moreover, the relations between parents and children and the value of children that appear in the vertical interaction are influenced by the distinctive structure of tobacco production. Selçikli village consists of the families whose income is based on tobacco production. Although the family structure and the realtions within family in Selçikli village show a similar characteristics with Turkish village standards, the findings in field study indicate that this village is influenced by the structure of tobacco production.