Ebu'l-Hasan Harakani'nin hayatı ve tasavvuf ilmindeki yeri
The Life of Ebu'l Hasan Harakani and his position in the soufisme
  1. Tez No: 123201
  2. Yazar: AYFER ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞERAFEDDİN GÖLCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Hayatı, tasavvuf! sözleri ve eserleri üzerinde çalıştığımız Ebu'l-Hasan Harakânî, evliya'nın büyüklerinden, insanları hakka davet eden ve kendilerine“Silsile-i âliye”adı verilen büyük alim ve velilerin yedincisidir. İsmi Ali b. Ahmed b. Cafer, künyesi; Ebu'l Hasan' dır. Ebu'l-Hasan Harakânî H.352/M.963 tarihinde doğmuştur. Hayatı hakkında bilgiler az olmasına rağmen eserlerde sözlerine genişçe yer verilmekte, görüşleri ve fikir yapısı üzerinde ayrıntılı olarak durulmaktadır. Harakânî, Bâyezid-i Bistâmî meşrebinde kabz ehli bir sûfidir. Bâyezid-i Bistâmî' nin ruhaniyetinden feyz alarak üveysi yolla yetiştiği için şathiyeleri ve coşkulu sözleri meşhurdur. Bu şathiyeleri anlaşılamamakta ve yoruma ihtiyaç duyulmaktadır. Ebu'l Hasan Harakânî 10 Muharrem 425/1033 yılında vefat etmiştir. Vefatı hakkında iki görüş mevcuttur. Birincisi Harakan'da vefat ettiği şeklindedir. İkinci görüş ise Kars şehri Yahniler dağında şehit düştüğü şeklindedir. Biz bu çalışmamızda Ebu'l-Hasan Harakânî' nin insanların derdiyle dertlenmeyi seven, gerçek kul olabilmek için insanlara hizmet etmeyi gaye edinen, insanları kırmamaya çalışan, çiftçilik yaparak geçimim sağlayan mütevazi bir hayat süren ilimle övünmeyi sevmeyen gerçek bir sûfî olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this present master thesis, we tried to study upon the works, the mystic sayings and the life of Ebu'l Hasan Harakânî who was the seventh of the great scholars and Muslim saints named“Silsile-i âliye: Holy Persons Chain”and was invitign people to the light way» Ebu'l Hasan Harakânî was born on 963/352 Hegira year. Although there is a little of knowledges and information about his life, a lot of studies have been done about his works, his sayings, his philosophic conception. Harakânî is a melancholic soufi from the Bayezid-i Bistâmi's school. Profited from the spirituality of Beyazid-i Bistâmi and trained by the soufist method of Veysel Karani, Harakânî has fervent and famous sayings. His certain satirical sayings expressed in his ecstasy state have not been sufficiently understood and should be interpreted. Ebu'l Hasan Harakânî was dead on 10 Muharram 425 of hegira year (1033). There are two points of view about his death. One is that he dead in Harakan; other is that he was matyrized on the Yahniler Mountains in Kars/Turkey. In this study we exposed and stated that Harakânî was a real soufi who likes to be interested in the human troubles, to render service to people in order to be a real slave for God, who was trying to not humiliate people, was living in a humble life by doing farming and don't like to take pride from his knowledge.