Bir iletişim sistemi olan örgüt kültürünün iş tatmini üzerindeki etkisi ve önemi
The Importance and effect of organization culture which is a communication system on job satisfaction
- Tez No: 123251
 - Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET“Örgüt Kültürü”ile“İş Tatmini”arasındaki ilişkiyi ele alan bu çalışmada, örgüt içerisindeki işgörenlerin doyum elde etme sürecinde, örgüt kültürü bileşenlerinin iş gören tatmini üzerindeki etkisinin değerlendirilmesine yönelik basit kavramsal bir model önerilmektedir. Böyle bir modelle“ Örgüt kültürü iş tatminini etkilemekte midir?”problemine şematik bir yaklaşımla açıklık getirilmek istenmektedir. Bu çalışmada, aynı faaliyet alanındaki iki farklı mülkiyete sahip işletmede ele alınarak örgüt kültürünün iş tatmini üzerindeki etkisi araştırılmış ve iki ayrı model bu işletmelerde sulanmıştır. Örgüt kültürü bileşenlerinin iş tatminini etkilediği varsayımı düşünülerek bir model öne sürülmüş elde edilen bulgular ışığında modelin her iki işletme için anlamlı olmasına rağmen açıklama oranının düşük olduğu saptanmıştır. Bu sorun göz önünde tutularak“ içsel motivasyon”etkeni bu modele eklenmiştir. İçsel motivasyon destekli örgüt kültürü bileşenlerinin iş tatminini her iki işletme içinde % 60'lara dayanan bir ölçüde açıklamıştır. Oluşturulan yeni model, mülkiyeti kamuya ait olan“ Türk Tarih Kurumu Matbaası”ve mülkiyeti özel sektöre ait olan“ Nurol Matbaa”için anlamlı bulunmuştur. Ayrıca,“ Türk Tarih Kurumu Matbaası”işgörenlerinin örgüt kültürü ve iş tatmininin“ Nurol Matbaa”işgörenlerine göre daha yüksek olduğu araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu model, matbaacılık alanında faaliyet gösteren işletmeler için önemli kolaylıklar sağlayacak ve yol gösterici olacaktır. Yapılan bu çalışma dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde örgüt kültürünün; tanımı, tarihçesi, öğeleri, önemi, tamamlayıcı kavramlar, süreci, açıklamada kullanılan modeller ve iletişim ile ilgisi üzerinde durulmuşturİkinci bölümde ise, iş tatmini, tanımı, tarihçesi, tatmini etkileyen unsurlar, motivasyon kuramları, tatminin ve duyumsuzluğun yarattığı sonuçlar ve iş tatminini sağlamaya yönelik uygulamalar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, örgüt kültürünün iş tatmini ilişkisi ve bu alanda yapılan çalışmalara değinilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise“Türk Tarih Kurumu Matbaası ve Nurol Matbaasında Yapılan Karşılaştırmalı Bir Araştırma”yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which is about“ organization culture and job satisfaction”, a conceptual model for the evaluation of the effects of organization culture elements on the satisfaction of employees, in the process of getting satisfaction, is suggested. Through the model whether organizational culture affects job satisfaction or not is examined via schematic approach, hi addition, the same matter has been scrutinized in two enterprises in public and private sectors. Considering the assumption that the elements of organizational culture influence the job satisfaction of employees, a model has been developed. However, through the findings of the research, it has been revealed that the suggested model is insufficient for the enterprises under question. That is why it has been viewed essential that intrinsic motivation should also be taken into account for reaching efficiency in the model. Organizational culture supported with intrinsic motivation has explained the satisfaction of its elements in each enterprise with the degree of 60%. The new model has been found significant with respect to statistics when not only“Türk Tarih Kurumu Public Printing House”but also“ Nurol Private Printing House”is considered. It is expected that this model would enable lots of facilities for the enterprises in the field of printing. Besides that, it has also been observed that the level of organisational culture and job satisfaction in“Türk Tarih Kurumu Printing House”is higher than it is in“Nurol Printing House.”The study involves four parts. In the first part of the study, there is the presentation of the definition of organization culture, its history, elements, importance and the relevant concepts. Furthermore, the process of organization culture and the models used to explain that process are introduced considering the organization's formal and informal interactions with the employers and the employees. In the second part, the focus is on the history of job satisfaction, the elements affecting the satisfaction, the theories of motivation, the results of both jobsatisfaction and unsatisfaction and the implementations for the provision of job satisfaction in enterprises. In the third part, the relation between organization culture and job satisfaction and the research done in the field are provided. In the last part, the findings of a comparative and contrastive study done on the present job satisfaction of employees and organizational culture in“ Türk Tarih Kurumu Printing House”and“Nurol Printing House”are given.