Yoğun düşünme (reflection) eğitimi programının çocukların ahlaki yargılarına etkisinin incelenmesi
The Study of the effect of reflection training program on children's moral judgements
- Tez No: 123254
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Bu araştırmada 13-14 yaş grubu çocuklara uygulanan yoğun düşünme eğitimi programının çocukların hata sayısı, tepki süresi ve ahlaki yargı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırma deneme modelinde olup kontrol gruplu ön test son test modeli uygulanmıştır. Araştırma evreni olarak seçilen Hazım Uluşahin İlköğretim Okulunun 8. sınıfına devam eden toplam 354 çocuğa Değerlerin Belirlenmesi Testi (DİT) ve Benzer Şekilleri Eşleştirme Testi 20 (MFF20) uygulanmıştır. Benzer Şekilleri Eşleştirme Testi 20'den aldıkları tepki sürelerine göre tesadüfi eleman örnekleme yöntemi De 60 çocuk (30'u kontrol grubu 30'u deneme grubu) örneklem grubu olarak seçilmiştir. Yoğun düşünme eğitimi programı haftada iki kez olmak üzere toplam 15 hafta uygulanmıştır. Eğitimden sonra ön testte uygulanan ölçekler deneme ve kontrol grubu çocuklara tekrar uygulanmıştır. Deneme ve kontrol grubu çocukların tepki süresi, hata sayısı, ahlaki yargı düzeyleri puan ortalamaları arasındaki değişmeler Student t ve Eşleştirilmiş t testi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. Deneme ve kontrol grubu çocukların tepki süresi, hata sayısı ve ahlaki yargı düzeyleri ön test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. 2. Yoğun düşünme eğitimi sonrası deneme grubu çocukların tepki süresi ve hata sayısı son test puan ortalamaları kontrol grubu çocuklarınkinden önemli düzeyde yüksektir. 3. Yoğun düşünme eğitimi sonrası deneme grubu çocukların ahlaki yargı düzeyleri evre 6 ve madde M son test puan ortalamaları kontrol grubu çocuklarınkinden önemli düzeyde yüksektir.4. Deneme grubu çocukların tepki süresi ve hata sayısı son test puan ortalamaları ön test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksektir. 5. Kontrol grubu çocukların tepki süresi ve hata sayısı son test puan ortalamaları ön test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksektir. 6. Deneme grubu çocukların ahlaki yargı düzeyleri evre 5A, madde M, P puanı son test puan ortalamaları ön test puan ortalamalarından önemli düzeyde yüksektir. 7. Kontrol grubu çocukların ahlaki yargı düzeyleri ön test/ son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark yoktur. 8. Deneme grubu çocukların tepki süresi ve hata sayısı ön test/ son test puan ortalamaları farklarının ortalamaları kontrol grubu çocuklarınkinden önemli düzeyde yüksektir. 9. Deneme grubu çocukların P puanı ön test/ son test puan ortalamaları farklarının ortalamaları kontrol grubu çocuklarınkinden önemli düzeyde yüksektir. 10. Deneme ve kontrol grubu çocukların tepki süresi ve hata sayısı puan ortalamaları farklarının ortalamaları yaş ve cinsiyete göre farklılaşmamaktadır. 11. Yaşa göre deneme ve kontrol grubu çocukların ahlaki yargı düzeyleri farklılaşmamaktadır. 12. Cinsiyete göre deneme ve kontrol grubu çocukların ahlaki yargı düzeyleri farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the effect of reflection education programme which to the children's error number, reflection period and moral judgement is applied to the children at the age of 13-14 has been examined. The research is in the model of experimental and it was applied the model of the controlled pre test and post test. Defining Issues Test (DIT) and Matching Familiar Figures Test 20 (MFF20) are applied to the 354 childrens who are studying in the 8 th class of Hazım Uluşahin Primary School which is chosen as the center of the research. 60 children are chosen as a sample group according to their reflection period with the method of coincidence person exemplification. Reflection education programme has been applied twice a week for 15 weeks. After the training the measurement which are applied in the pretest are re-applied in the test and control group of children. The changes between avarage of reflection period, error number and moral judgement's of testing group and controlling group children are matched with t compared with the student t test. The findings of the research have been summarized below 1. No meaningful difference has been found between the reflection period, error number and moral judgement levels avarage pre test scores of the testing and controlling group of children. 2. After reflection education, the avarage of reflection period and error number of post test scores of testing group children are found higher than the controlling group of children at a great level. 3. After the reflection education, the avarage of moral judgement levels phase 6, and item M post test scores of the testing group children are found higher than the controlling group of children at a great level.4. The avarage of reflection period and error number of post test scores of testing group children is found higher than the pretest score avarage at great level. 5. The avarage of reflection period and error number of post test scores of controlling group children is found higher than the pretest score avarage at great level. 6. The avarage of moral judgement levels of phase 5 A, item M, P score post test scores of testing group children found higher than the pre test score avarage at great level. 7. No meaningful difference has been found in the pre test post test avarage of the controlling group of children's moral judgement level. 8. Reflection period, error number of the testing group of children's pre test post test score of avarage differences is higher than the controlling group of children at a great level. 9. The P score of testing group of children's pretest post test score avarage differences are higher than the controlling group of children at a great level. 10. Reflection period, error number of the testing group of children and controlling group of children's pre test post test score of avarage differences isn't differ according to age and sex. 11. The moral judgement level of testing and controlling group of children not change according to age. 12. The moral judgement level of testing and controlling group of children change according to sex. IV