Yoğun düşünme eğitimi programının suçlu çocukların ahlaki yargılarına etkisinin incelenmesi
A study of the effect of reflection training programme in moral judgements of juvenile delinquents
- Tez No: 217520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZARİFE SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmada yoğun düşünme eğitimi programının 13?15 yaş arası suçlu erkek çocukların tepki süresi, hata sayısı ve ahlaki yargı düzeylerine etkisi incelenmiştir. Araştırma deneme modelinde olup kontrol gruplu öntest-sontest modeli uygulanmıştır. Çalışma evreni olarak seçilen Konya İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğü'nde suç kaydı bulunan 88 suçlu erkek çocuğa Değerlerin Belirlenmesi Testi ve Benzer Şekilleri Eşleştirme Testi 20 uygulanmıştır. Suçlu erkek çocukların Benzer Şekilleri Eşleştirme Testi 20'den aldıkları süre puan ortalamasına göre tesadüfî eleman örnekleme yöntemi kullanılarak 28 suçlu erkek çocuk (14 kontrol grubu 14 deneme grubu) örneklem grubu olarak seçilmiştir. Yoğun düşünme eğitimi programı haftada iki kez olmak üzere toplam 15 hafta uygulanmıştır. Eğitimden sonra öntestte uygulanan ölçekler deneme ve kontrol grubu suçlu erkek çocuklara yeniden uygulanmıştır. Deneme ve kontrol grubu suçlu erkek çocukların tepki süresi, hata sayısı ve ahlaki yargı düzeyleri puan ortalamaları arasındaki değişmeler Mann Withney U Testi ve Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre Yoğun Düşünme Eğitimi Programı suçlu çocukların hata yapma sayısını azaltmış ve ahlaki yargı düzeylerini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the reflection training programme applied to juvenile delinquents (between ages 13?15) in their number of mistakes, time measurement and the level of moral judgements are investigated. The research is in an essay model and a pretest-final test model with a control group is applied. Defining Issues Test (DIT) and Matching Familiar Figures Test of 20 Items (MFF20) are applied to the 88 children who have criminal records in the Children Department of the Police Headquarters of Konya which was chosen as the population for this study. By using a random sampling method, 30 children (14 as a control group,14 as a experimental group) were chosen as a sample group according to their means of time and points they had from the Matching Familiar Figures Test of 20 Items. Reflection training programme is carried out twice a week for 15 weeks. The scales used for the pretest are applied to the control group and the experimental group of the juvenile delinquents again after the training. The variations between the mean points of reaction periods, number of mistakes and level of moral judgement are compared by using Mann Withney U Test and Wilcoxon Matched-Pairs Signed- Ranks Test. According to results, it can be referred that Reflection Training Programme has decieaced the number of the mistakes that juvenile delinquent did and it has also improved their level of moral judgement.