Pn eklem güneş pillerinin verim parametreleri ve bunları ölçme yöntemleri
  1. Tez No: 12326
  2. Yazar: ÖMER FARUK YÜKSEL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALDUN KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bu çalışmada numune olarak, elektronik devrelerde ışığa duyarlı eleman olarak kullanılmak üzere hazırlanmış bir n+p eklemli silisyum güneş pili kullanıldı. Pilin karanlık bir ortamda ters ve doğru beslen akım-gerilim eğrileri ölçüldü. Bu eğrilerden, doyma akımı için I =1,55x10 mA, seri direnç için Rs= 3,73 Q ve parelel direnç için de R = 1 MÖ değerleri bulundu. Yine karanlık ortam koşullarında, 1) Doğru beslem ve düşük alanlarda difüzyon akımının , 2) Doğru beslem ve yüksek alanlarda yeniden birleşme (re combination) akımının (n=;2), 3) Ters beslemde ise çoğalma (generation) akımının etkin olduğu gözlendi. Yapay aydınlatma altında pilin pratik verimi ^=%6,54 ve AMI, 5 aydınlatması ile kuantum verimi ölçümlerinden hesaplanan pratik verim *[ =* %12 elde edildi. Taşıyıcı yarıömrü için _3 t=2,6x10 sn ve difüzyon mesafesi için L=0,318 cm değerleri bulundu. Bunların literatürde verilen değerler ile uyumlu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study we have used an n p-Si junction solar cell which was prepared to use as a light sensitive device in electronic circuits. In a dark medium the forward and reverse biased current-voltage curves were measured. From these cur - -5 ves, for the saturation current I = 1.55x10 mA, the series o resistance R = 3.73 Q and the parallel resistance R = 1 MÛ s r p values were found. Besides, in the dark medium the following results were obtained: 1) In weak fields of forward bias the diffusion current