Kriz dönemlerinde stratejik pazarlama planlamasının önemi ve Denizli tekstil işletmelerinde yapılan bir araştırma
The Importance of strategic marketing planing in crisis periods and a survey in Denizli textile firms
- Tez No: 123278
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
XI ÖZET Belirsizliğin ve istikrarsızlığın sonucunda ortaya çıkan krizler karşısında ve yaşanan yoğun rekabet ortamında işletmeler faaliyetlerini yerine getirirken pek çok problemle karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, yaşanan kriz ve rekabet ortamlarından en az zararla çıkabilmek ve bu ortamları fırsatlara dönüştürebilmek adına stratejik pazarlama planlamasının, ve buna bağlantılı olarak belirlenecek rekabet stratejilerini incelemek ve kriz döneminde Denizli Tekstil İşletmelerinin bu konulara karşı duyarlılığını ortaya koymaktır. Çalışma ilk üç bölümü teori ve son bölümü uygulama olmak üzere beş bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde planlama, stratejik yönetim ve stratejik pazarlama planlaması konulan ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümü stratejik yaklaşımlar adı altında; rekabet analizi ve büyüme stratejileri oluşturmaktadır. Kriz yönetimi ve 2001 şubat krizinin ekonomik nedenleri üçüncü bölümde ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde Denizli'deki Orta ve Büyük Ölçekli Tekstil İşletmelerinde anket yöntemi ile yapılan araştırmaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT Firms face many problems while conducting their operations due to a fierce competition in the marketplace and the crisis resulted from uncertainty and instability. This study aims to analyze the role of strategic marketing planning and competitive strategies in conjunction in order to miligate effects of crisis and fierce competition. For this purpose, a study is conducted to determine the point of view of Denizli Textile Firms. This study comprises five parts; first three pasts are about theoretical framework and the last two are about empirical study. The first part covers planning, strategic management and strategic marketing planning. The second part consists of competition analysis and growth strategies under strategic approaches. Crisis management and causes of february 2001 economic crisis in Turkey are contents of the third part. The last two parts consist of an empirical study conducted through survey on Small and Medium Enterprises (SMEs) operating Texstile Industry in Denizli.