Ekonomik kriz dönemlerinde satış politikaları 1998-2001 Türkiye örneği
Sales policies in the case of economical crisis 1998-2001 period of Turkey as a sample
- Tez No: 135067
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Halkla İlişkiler, İşletme, Economics, Public Relations, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT Dünyada ve Türkiye'de son yıllarda yaşanan ekonomik krizler, şirketler üzerinde olumsuz etkiler doğurmaktadır. Özellikle ülkemizde 1998-2001 yıllan arasında yaşanan e- konomik krizler üretim yapan işletmelerin gerek şirket yapısında gerekse satış politikalarında zorunlu olarak değişikliğe neden olmaktadır. Üretimin tüketilmesi bağlamında, krizlerin etkisindeki bir ortamda üretilen bir malın satılması da zorlaşmaktadır. Kriz ortamlarında şirketlerin satış politikaları stratejik önem kazanmaktadır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki, krizleri en az zararla atlatan şirketler, değişen tüketici davranışlarına uygun pazarlama stratejileri ve satış politikaları geliştiren şirketler olmuştur. Bu nedenle, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde şirketlerin ayakta kalması ve kendini geliştirebilmesi için hayati önem taşıyan satış politikaları dikkate alınarak“Ekonomik Kriz Dönemlerinde Satış Politikaları 1998-2001 Türkiye Örneği”çalışma alam olarak belirlenmiştir. Çalışmada öncelikle kriz ve ortaya çıkma sebepleri ve doğurduğu etkiler incelenmiştir. Burada amaç krizin şirketlere etkisini ortaya koymaktır. Daha sonra yaşanan ekonomik krizler nedeniyle tüketici davranışlarında meydana gelen değişiklikler ve bunlara bağlı olarak şirketlerin izlediği satış politikaları Türkiye'de yaşanan örnekler ile ortaya konmuştur. Çalışmada ayrıca yer alan“Oluklu Mukavva Sektöründe Krizin Etkileri Ve Uygulanan Satış Politikaları”konusu, Kaplamin A.Ş. örneği verilerek incelenmiştir. Bu çalışma yararlanılan kuramsal ve pratik bilgilerin yorumlandığı sonuç bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRACT Economical crisis occurred either in the world or in Turkey, caused negative effects to the companies. Especially, in our country Turkey, economical crisis happened within the years of 1998-2001 caused obligatory changes to the structure and sale policy of manufacturing companies. In the case of economical crisis, consuming the production becomes difficult and sale policies of the companies become strategically important. Researches show that, the least damaged companies during economical crisis, are the one who developed new marketing strategies and sales policies in accordance with changing consumer behaviour. For this reason, under the condititon of economical crisis, this work belongs to“Sales Policies In The Case Of Economical Crisis 1998-2001 Period Of Turkey As A Sample”subject. In this study, first of all, crisis, reason of the crisis occurance and effects caused by crisis were investigated. Basic aim is to find the effects of crisis to the companies. And after, changing consumer behaviour because of the crisis and sales policies in the case of economical crisis followed by the companies were researched and investigated with Turkey as a sample. In this study also, subjet of“Effects of Economical Crisis to Corrugated Business Sector and Applying Sales Policies”was investigated with Kaplamin Co. as a sample. This study was completed with results section where theoretical and practical information were emphasized and explained.