İlköğretim 6, 7, 8. sınıf İngilizce dersindeki başarılarına göre öğrenme stilleri ve çalışma alışkanlıklarının incelenmesi
The Investigation of learning styles and study habits according to the success in English lessons of 6, 7 and 8th clas students
- Tez No: 123288
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VİCDAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İlköğretim 6-7-8. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersine yönelik öğrenme stilleri, çalışma alışkanlıkları ve basanları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırma, 2002-2003 eğitim - öğretim yılında Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü' ne bağlı özel ve resmi ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler üzerinde yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında, öğrenme stilleri envanteri ve çalışma davranışı ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerin uygulanması ile toplanan veriler üzerinde Korelasyon Katsayısı ve Çoklu Regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerine cevap aramak için gerçekleştirilen istatistiksel analizler sonucu aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1. Öğrencilerin çalışma alışkanlıkları ile İngilizce dersindeki basan düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Çalışmaya başlama ve bilinçli çalışma davranışları dışındaki boyutlarda anlamlı ilişki bulunmuştur 2. Öğrencilerin çalışma alışkanlıkları İngilizce dersindeki başarıyı anlamlı düzeyde etkilemektedir. 3. Öğrencilerin öğrenme stilleri ile İngilizce dersindeki basan düzeyleri arasında anlamlı ilişki vardır. 4. Öğrencilerin öğrenme stilleri İngilizce dersindeki başarıyı anlamlı düzeyde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this research, the relationships of learning styles, study habits and behaviors in terms of English Lesson has been examined at Elementary Scool, 6.,7. and 8. classes. In the teaching term of 2002-2003 academic years, in English courses instructed as a educational formation courses at public and private elementary school students in Mersin City. For data collection, learning style inventory and study habits and behaviors scales were administrated. Pearson Moment Correlation Coefficient and Multiply Regression Analysis was used in the analysis of the research data. As a result of data and statistical analysis, it has been found that the study has the folio ving findings: 1- It is found that there is a meaningful relationship between students' learning syles and study habits and behaviors. It is found that there is a meaningful relatonship in all dimensions out of starting to study and conscious study habits. 2- Students' study habits and behaviors effects their success in English lessons at a meaningful degree. 3- There is a meaningful reletionship between the students' learning styles and their level of success in English lessons. 4- Students' learning styles effect the success in English lessons at a meaningful level.