The effect of grade level on elementary school students' motivational beliefs in science
Sınıf düzeyinin ilköğretim öğrencilerinin fen dersindeki güdüsel inançlarına etkisi
  1. Tez No: 250700
  2. Yazar: SAVAŞ GÜNGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf düzeyinin ilköğretim öğrencilerinin güdüsel inançlarına (öz-yeterlilik, içsel değerler, ustalık hedefi ve başarım hedefi) olan etkisini araştırmak ve öğrencilerin fen dersindeki karne notlarıyla söz konusu güdüsel inançları arasındaki bağlantılar incelemektir. Bu amaçla, Öğrenme Yaklaşımları Anketi (ustalık hedefi ve başarım hedefi) ve Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketinin (öz-yeterlilik ve içsel değerler) Türkçe Versiyonu veri toplama araçları olarak kullanılmıştır.Öğrenme Yaklaşımları Anketi, Türkçe' ye uyarlanmış ve pilot çalışması 390 ilköğretim öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Asıl çalışma, Bolu ilinden rastgele seçilen 5 ilköğretim okulunun 2. kademesine (6. 7. ve 8. sınıf) devam etmekte olan toplam 900 öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir.Veri toplama ölçekleriyle elde edilen veriler çoklu varyans analizi ve korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, öğrencilerin sınıf düzeylerinin güdüsel inançları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuş; 6. sınıf öğrencilerinin 7. ve 8. sınıf öğrencilerine göre öz-yeterliliklerinin daha gelişmiş, fen dersine karşı içsel ilgilerinin daha fazla ve fen dersini öğrenme ve öğrendiklerini başkalarına göstererek onlarla rekabete girme isteklerinin daha yoğun olduğunu göstermiştir. 7. ve 8. sınıf öğrencileri karşılaştırıldığında ise 7. sınıf öğrencilerinin bu güdüsel inançlarının 8. sınıf öğrencilerinden daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar, öğrencilerin sınıf düzeylerinin arttıkça fen dersine yönelik güdüsel inançlarının azaldığını göstermektedir. Ayrıca, bu çalışmadan elde edilen bir başka sonuca göre, bütün sınıf seviyeleri için öğrencilerin fen dersi başarıları, onların başarım hedefi harici tüm güdüsel özellikleri ile pozitif ilişki içersinde bulunmuştur. Buna ek olarak çalışma sonuçları, tüm güdüsel özelliklerin kendi içersinde pozitif bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was twofold: first, to investigate the effect of grade level on students? motivational beliefs (self-efficacy, intrinsic value, mastery goals and performance goals) in science, and second to examine the relationships between students? motivational beliefs and their science grades. The Turkish version of the Approaches to Learning Instrument (mastery goals and performance goals) and the Motivated Strategies for Learning Questionnaire (self-efficacy and intrinsic value) were used as data collection instruments.The Turkish version of the Approaches to Learning Instrument (ALI) was adopted into Turkish and pilot tested with 390 elementary school students. The main study was applied to 900 elementary school students in Grades 6 through 8 from 5 randomly selected schools in Bolu.The data obtained from the measuring instruments were analyzed by using Multivariate Analyses of Variance (MANOVA) and correlation analyses. Results of the analyses revealed that grade level has a significant effect on students? motivational beliefs and as grade level increases student motivation in science declines. Accordingly, 6th grade students are found to be more self-efficacious in science and they show more intrinsic interest in science and study science course for the reasons of learning and mastering as well as showing their abilities to others compared to 7th grade and 8th grade students. Concerning the motivational level of 7 and 8 graders, results also showed that 7 graders? motivational beliefs are more favorable than 8 graders. Moreover, results revealed significant positive relationships between all motivational belief variables and science grade in all grade levels except for the performance goal orientation. Additionally, significant positive relationships were found among all motivational belief variables.