İlköğretim 6., 7., 8. sınıf öğrencilerinin sınıf düzeyleri, cinsiyetleri, akademik başarıları ve ders grupları ile öğrenme stilleri arasındaki ilişki
The relationship between learning styles and grade levels, gender, academic achievement levels of students from 6th, 7th and 8th grades
  1. Tez No: 263664
  2. Yazar: MUTLU BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL FER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 6., 7., 8. sınıf öğrencilerinin sınıf düzeyleri, cinsiyetleri, akademik başarıları ve dersler ile öğrenme stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ili Beşiktaş ilçesindeki özel bir ilköğretim okulundan 626 öğrenci katılmıştır. Araştırma esnasında betimsel araştırma kapsamındaki genel tarama modelleri içerisinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek için Kolb tarafından geliştirilen ve Gencel (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan `Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri-III' (KÖSE-III) kullanılmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarını belirlemek için 2009-2010 öğretim yılı birinci dönemine ait karne notları alınmıştır. Elde edilen verilerin analizi için kay kare testi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Belirlenen farklılıkların kaynağını yorumlamak üzere çoklu karşılaştırma testlerinden Scheffe testi kullanılmıştır.Araştırma ile elde edilen bulgulara göre öğrencilerin tercih ettikleri öğrenme stilleri öğrenme derslere göre farklılık göstermiştir. Ayrıca öğrencilerin en çok değiştirme, en az ayrıştırma stilini tercih ettikleri bulgulanmıştır. Öğrencilerin Matematik, Fen ve Teknoloji ile Türkçe derslerinde tercih ettikleri öğrenme stillerinin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği, buna karşın İngilizce dersinde tercih edilen öğrenme stillerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı saptanmıştır. Öğrencilerin, Matematik, İngilizce, Fen ve Teknoloji ile Türkçe derslerinde tercih ettikleri öğrenme stillerinin sınıf seviyelerine göre farklılaşma göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research study was to examine whether grade level, gender and academic achievement play a role in learning style preferences of students from 6th, 7th and 8th grades. The sample of the research was 626 students from a private school in Beşiktaş-Istanbul. The design of the research was qualitative and the model was relational screening which is placed among general screening models of qualitative research. ?Kolb Learning Styles Inventory-III? which was developed by Kolb and adapted to Turkish by Gencel (2006) was used to collect the data about learning styles of the students. For academic achievement, academic records of students at 2009-2010 school year, first semester were taken into account. The data were analysed by Chi-square test, t-test and one-way Anova. Scheffe Test was used to analyse the reasons of the determined differences between variables of the research.According to the results, the learning styles of students varied in terms of Mathematics, Science and Technology, Turkish and English courses. It was also found that, most of the students were assimilators and least number of students were divergers in terms of learning styles. The results revealed that there were significant differences in students? learning style preferences in Mathematics, Science and Technology and Turkish courses in terms of gender. But there was not any significant differences in learning styles of students in English course in terms of gender. The learning styles of students varied significantly by grade levels in English, Science and Technology and Turkish courses but the difference was not significant in Mathematics course.