İlköğretim I. kademe sosyal bilgiler dersinde küme çalışmaları
Group working in social studies lesson 1 st level primary school
  1. Tez No: 123310
  2. Yazar: MUHARREM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM I. KADEME SOSYAL BİLGİLER DERSİNDE KÜME ÇALİŞMALARİ Muharrem ŞAHİN Danışman: Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÜNAL 2003- Sayfa: 73 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Çiğdem ÜNAL Araştırmamız İlköğretim I. Kademe Sosyal Bilgiler dersinde küme çalışmalarının uygulanabilirliğinin ve faydalarının tespiti ile sınırlıdır. Veriler öğretmen anket formları ile elde edilmiş ve ilgili bölümlerde yorumlanmıştır. Araştırmada belirtilen hedefler doğrultusunda elde edilen veriler ve ortaya konan bulgular ışığında şu sonuçlara ulaşılmıştır: 1. İlköğretim I. Kademe Sosyal Bilgiler dersinde bir öğretim metodu olarak“Küme Çalışmaları”sıkça kullanılmaktadır. 2. İyi yönetilen bir küme çalışması neticesinde öğrenciler bir çok olumlu davranış kazanırlar. Toplumsal kişilik özelliklerini geliştirirler; demokratik tutum ve davranışlar kazanırlar. 3. Küme çalışmaları, öğrencilere çeşitli davranışları kazandırmayı ya da geliştirmeyi hedefler. Sosyal Bilgiler dersinin davranış eğitimine ağırlık veren bir ders olduğundan hareketle küme çalışmalarının Sosyal Bilgiler Programı'nda önemli bir yeri olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS GROUP WORKING IN SOCIAL STUDIES LESSON IN 1ST LEVEL PRIMARY SCHOOL Muharrem ŞAHİN Supervisee Assist. Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÜNAL 2003 - Page: 73 Jury: Assist. Yrd.Doç.Dr. Çiğdem ÜNAL This research has focused on the applicability and the uses of group working in social studies lesson in the first level primary school. Data was gathered through questionnaires and evaluated. The findings of the study are; 1.Group working is a frequently used method. 2. Many positive attitudes are gained with the help of a good controlled group work. Also social interactions and democratic attitudes were seam to increase. 3. Group working aims to increase the pupils to gain or improve different attitudes, whis is also one of the aims of the social studies lesson. So this fact confirms the importance place of group working in Social Studies lesson.