Farklı diluent sistemleri ile sentezlenen uniform-makrogözenekli partiküllerin büyüklükçe ayırma kromatografisinde kolon dolgu materyali olarak kullanımı
The Use of uniform-macroporous particles synthesized by different diluent systems as column-packing material in size exclusion chromatography
- Tez No: 123327
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
FARKLI DİLUENT SİSTEMLERİ İLE SENTEZLENEN UNİFORM MAKROGÖZENEKLİ PARTİKÜLLERİN BÜYÜKLÜKÇE AYIRMA KROMATOGRAFİSİNDE KOLON DOLGU MATERYALİ OLARAK KULLANIMI Hülya Datifi Hacettepe Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü ÖZ Tez çalışmasında farklı diluent sistemleri kullanılarak çok basamaklı mikrosüspansiyon polimerizasyonu yöntemiyle, monodispers-makrogözenekli formda poli(stiren- divinilbenzen) partiküller sentezienmiştir. Bu partiküller Jel Geçirgenlik Kromatografısi (Gel Permeation Chromatography, GPC) ve Ters Faz Kromatografısinde (Reversed Phase Chromatography, RPC) kolon dolgu materyali olarak kullanılarak, kromatografik performansları belirlenmiştir. Partikül sentezi için kullanılan polimerizasyon yöntemi; çıkış lateksi sentezi, diluent ve monomer fazı ile çıkış partiküllerinin şişirilmesi ve monomer fazının partikül içerisinde polimerizasyonu basamaklarından oluşmaktadır. Bu yöntemde farklı polarite ve viskozite değerine sahip organik ajanlar diluent olarak kullanılarak, diluent türü ve derişiminin sonuç partiküllerin boy ve gözeneklilik özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada dibütilftalat (DBP), toluen, siklohekzan ve siklohekzanol diluent olarak denenmiştir. Sentezlenen partiküller ile hazırlanan HPLC kolonlarının kromatografik performans testleri, Jel Geçirgenlik Kromatografisinde izokratik akış koşullarında; Ters Faz Kromatografısinde gradyent akış koşullarında yapılmıştır. GPC 'de yapılan testlerde mobil faz olarak tetrahidrofuran, örnek olarak ise ortalama molekül ağırlığı 2100-1460000 aralığında olan polistiren, PS standartları kullanılmıştır. GPC'de en iyi kromatografik performansı DBP ile hazırlanan partikülleri içeren kolon göstermiştir. RPC'de asetonitril-su gradyenti uygulanarak yapılan kromatografik testlerde analit olarak dört farklı protein (ribonükleaz A, lizozim, sitokrom-C ve albumin) içeren örnek karışımı kullanılmıştır. Mobil faz akış hızı 0.5-3 mi/dakika aralığında değiştirilerek yapılan testlerde ile en iyi kromatografik performans DBP kullanılarak hazırlanan partikülleri içeren kolonlar ile elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yüksek performanslı sıvı kromatografısi, Büyüklükçe ayırma kromatografısi, Ters faz sıvı kromatografisi, Dispersiyon polimerizasyonu, Monodispers partiküi Danışman : Prof.Dr. Ali TUNCEL, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
THE USE OF UNJFORM-MACROPOROUS PARTICLES SYNTHESIZED BY DIFFERENT DILUENT SYSTEMS AS COLUMN PACKING MATERIAL IN SIZE EXCLUSION CHROMATOGRAPHY Hülya Dailli Hacettepe University, Department of Chemical Engineering ABSTRACT in this thesis, the monödisperse-macroporous poiy(styrene-divinylbenzene) particles were synthesized using different diluent sytems in a multistage-microsuspension polymerization process. These particles were used as column-packing material both in gel permeation chromatography (GPC) and reversed phase chromatography (RPC), and their chromatographic performance was determined. The polymerization method used for particle synthesis comprised of three stages, namely the synthesis of seed latex, the swelling of seed particles both by diluent and monomer phase and the repolymerization of monomer phase within the swollen seed particles. In this method, the organic agents with different polarities and viscosities were tried as diluent and the effects of diluent type and concentration on the size and porosity characteristics of the resultant particles were determined. In this study, the diluents tested were dibuylphthalate (DBP), toluene, cylohexane and cyclohexanol. The chromatographic performance tests of the HPLC columns filled with the produced particles were performed both in Gel Permeation Chromatography, -GPC mode- under isocratic flow conditions and in Reversed Phase Chromatography, -RPC mode- under gradient flow conditions. In tine GPC tests, tetrahydrofuran and polystyrene standards with the average molecular weights ranging between 2100-1460000 were utilized as the mobile phase and the samples, respectively. The best chromatographic performance in GPC was obtained with the column containing monodisperse-macroporous particles prepared by DBP as the diluent. In the RPC studies performed under acetonitille-water gradient, the protein mixture including four different proteins (Ribonuclease A, cytochrome-C, lysozyme and albumin) was used as the analyte In these tests applied by changing the flow rate of mobile phase between 0.5-3.0 mL/min, the best separation ability was also achieved by the column containing the particles prepared in the presence of DBP as the diluent KEYWORDS: High performance liquid chromatography, Size exclusion chromatography, Reversed phase chromatography, Dispersion polymerization, Monodisperse particles. Advisor Prof. Dr. Ali TUNCEL, Hacettepe University, Department of Chemical Engineering 11