Metakrilamid tabanlı hidrojel matrislerin sentez ve karakterizasyonu
The synthesis and the characterization of methacrylamide based hydrogel matrices
- Tez No: 178973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AŞKIN, DR. MUSA ŞÖLENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada son yıllarda kontrollü ilaç salımı, yapay kas, sensör sistemleri ve doku mühendisliği gibi uygulamalarından dolayı gittikçe önemi artan uyarı-cevap hidrojellerin sentezlenmesinde kullanılmak üzere yedi farklı amin kullanılarak nükleofilik sübstitüsyon tepkimesi ile metakrilamid tabanlı monomerlerin sentezi ve bu monomerlerin karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir.Yığın polimerizasyon yöntemi ile çapraz bağlı hidrojeller sentezlenmiştir. Polimerizasyon işlemlerinde çapraz bağlayıcı olarak N,N-metilenbisakrilamid (MBA), hızlandırıcı olarak tetrametilendiamin (TEMED), başlatıcı olarak potasyumpersülfat (KPS) ve seyreltici olarak ise polietilenglikol 4000 (PEG 4000) kullanılmıştır. Sentezlenen monomerlerden yalnızca altı hidrojel elde edilmiştir ve bunlardan 3-Etoksipropilmetakrilamid (3-EPMA), Siklopropilmetakrilamid (SPMA) ve N-2- Metoksiizopropilmetakrilamid'in (N-2-MİPMA) sıcaklığa duyarlı olduğu görülmüştür. Deneylerde monomer, çapraz bağlayıcı, başlatıcı ve seyreltici derişimleri değiştirilerek sıcaklığa farklı duyarlılık gösteren hidrojel matrisler elde edilmiştir. Elde edilen hidrojel matrislerin sulu ortamda denge su içeriklerinin sıcaklıkla değişimi belirlenerek sıcaklığa duyarlılıkları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, methacrylamide based monomers were synthesized by the nucleophyllic substitution reactions of seven different amines to synthesize temperature sensitive hyrogels that getting more important according to different applications such as drug release, simulated (artificial) muscle, sensor systems and gen engineering in recent years and the monomers were characterized.Crosslinked hydrogels structures were synthesized by bulk polymerization method. N,N-methylenbisacrylamide (MBA), tetramethylendiamine (TEMED), potasiumpersulfate (KPS) and polyethylenglicol 4000 (PEG 4000) were used as cross-linker, accelerator, initiator and diluent respectively in the polimerization processes. Six hydrogel obtained from synthesized monomers from which 3-Etoxypropylmethacrylamide (3-EPMA), Cyclopropylmethacrylamide (CPMA), N-2- Methoxyisopropylmethacrylamide (N-2-MIPMA) were seen thermo-responsive property. In experimental studies, hydrogel matrices were obtained that response different sensitivity to temperature by varying the concentration of the monomer, cross-linker, initiator and diluent. Temperature sensitivities of the obtained hydrogel matrices were investigated by examining the change of their equilibrium water contents with temperature in aqueous media.