Patates bitkisinde çeşitli metodlar uygulanarak generatif gelişmenin teşvik edilmesi ve bitkinin tohumdan yetiştirilebilme imkanları üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 12336
  2. Yazar: BÜNYAMİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL İLİSULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
9 7İ 7. ÖZET Araştırma Çumra ekolojik şartlarında 1986-1988 yılları arasında 3 yıl sürdürülmüştür. Araştırmada 6 ayrı patates çeşidi kullanılmıştır. İlk yıl patates çeşitlerinde 4 farklı muamele uygulanarak, bu patates çeşitlerine hem tohum alınmış hem de bu muamelelerin, Parsel çiçek sayısı, ocak başına çiçek sayısı, parsel meyve verimi, parsel meyve sayısı, ocak başına meyve sayısı, ocak başına meyve verimi, ortalama meyve ağırlığı, parsel tohum verimi, ocak başına tohum verimi gibi unsurlara etkileri incelenmiş, 1987 ve 1988 yıllarında yapılan denemelerde ise ilk,yıl elde edilen tohumların kullanılmasıyla elde edilen fide ve fp.de yumruları, aynı çeşitlere ait tohum luk yumrular ile verim denemelerine alınarak verim yönünden karşılaştırılmışlardır. 1. yıl yürtülen denemede uygulanan muamelelerden ilk üçü, yani Stolonların koparılması + GA uygulaması, yalnız sto lonların koparılması ve yalnız GA uygulaması, kontrol grubu (4. Muamele) na geri oldukça etkili bulunmuşlardır. Ayrıca çe şitler ve muameleler arasında da önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Parsel çiçek sayısı bakımından en önemli etkili Hertha çeşitinde 1. muamele (Stolon koparma + GA uygulaması) göster miştir (448 adet). En az çiçek sayısı ise Granola çeşidinde 2. muamele (GA uygulaması) ile elde edilmiştir (137,7 adet). En fazla parsel meyve verimi Granola çeşidinde 1. mua melenin uygulanmasından alınmış olup (203,9 gr). En düşük parsel meyve verimi ise Alina çeşidinde kontrol muamelesinden elde edilmiştir (19,2 gr). 'Parsel meyve sayısı bakımından en önemli etkiyi Granola çeşidinde 1. muamele göstermiştir (22,3 adet). Bunu yine aynı çeşitte 2, muamele takip etmiştir (20,7 adet). En düşük etkiyi Condor ve Alina çeşitlerinde kontrol muamelesi göstermiştir (3,3 adet). Parsel meyve sayısı bakımından, çeşitler arasında ise en önemli etkiyi Granola çeşiti göstermiştir (ort. 7,4 adet), en düşük etkiyi ise hertha çeşiti götermiştir (ort. 7,4 adet). Ortalama meyve ağırlığı bakımından en önemli etkiyi Con dor çeşidinde: 1. muamele göstermiş (9,7 gr), bunu Granola98 çeşidinde 1. muamele takibetmiştir (9,2 gr). En düşük etkiyi ise Cosima ve Alina çeşitlerinde konrol muamelesi göstermiştir (5,7 gr). Ortalama meyve ağırlığı bakımından, çeşitler arasında ise en önemli etkiyi Granola çeşidi göstermiş (ort. 3,1 gr), bunu Condor çeşidi takibetmiştir (ort. 7,8 gr). En düşük et kiyi ise Hertha ve Alina çeşitleri göstermişlerdir (ort. 6,7 gr). Parsel tohum verimi bakımından en önemli etkiyi Granola ceşitinde 1. ve 2. muameleler göstermiş (3,27 ve 3,06 gr ), bunu Condor ceşitinde 1. muamele takibetmiştir (2,70 gr). En düşük etkiyi ise Alina çeşidinde Kontrol muamelesi göster miştir (0, 31 gr). Çeşitler arasında ise en fazla parsel tohum verimini Granola çeşiti sağlamıştır (ort. 2, 53 gr). En düşük verim Hert ha çeşidinden elde edilmiştir (ort. 0,78 gr). Ayrıca ilk yıl yapılan araştırma konusuyla ilgili tespit edilmiş olan beş özellik arasında çoklu regresyon analizi ya pılmış ortaya çıkan grafikler çizilmiştir. 2. ve 3. yıl yürütülen denemelerde, ilk yıl elde edilen tohumlar kullanılmış, elde edilen fide ve fide yumruları verim yönünden normal tohumluk yumrularla karşıiaştırıiraıştır. Her iki yılda da Granola çeşidine ait fideler, diğer çeşitlerin fidelerine göre oldukça fazla verim sağlamışlardır. Genelde ise yumrudan yetiştirilme, fideden ve fide yumrularından ye tiştirmeye göre çok daha fazla verim sağlamıştır. Yumru büyüklüğü bakımından her iki yılda de en çok iri yumru miktarı yumrudan yetiştirme ile elde edilmiş, bunu fide den yetiştirme takibetmiş en az büyük yumru miktarı ise fide yumrularından yetiştirme ile elde edilmiştir 2. yıl yürütülen denemede en fazla verim 2966,2 kg/da ile Ovatio çeşidinin yumrudan yetiştirilmesinden, en düşük ve rim ise 250,0 kg/da ile Kertha çeşidinin fide yumrularından yetiştirilmesinden alınmıştır. Fideden yetiştirme ile en fazla verim 1141,5 kg/da ile Granola çeşidinden, ve 866,5 kg/da ile Condor çeşidinden alın mıştır. 3. Yılki denemede ise en fazla verim 3074,5 kg/da ile99: Condor çeşidinin yumrudan yetiştirilmesinden, en düşük verim ise 233,3 kg/da ile Cosima çeşidinin fide yumrularından yetiş tirilmesinden elde edilmiştir. Aynı yıl, fideden yetiştirme yoluyla alınan en fazla ve rimler 1066,5 kg/da ile Granola ve 983,2 kg/da ile Condor çeşitlerinden elde edilmiştir. Yumru büyüklüğü bakımından her iki yılda en çok iri yum ru verimi yumrudan yetiştirme ile elde edilmiştir (938,2 kg/da ile 1715,6 kg/da arasında).
Özet (Çeviri)
100 8. SUMMARY The trial has been conducted for 3 years between 1986- 1983 growing seasons under Çumra ecological conditions with 6 different potato varieties in 4 different treatments, In the first year, either true seeds obtained from these varieties or the effect of these treatments on, plot flower number, flower number per heap, fruit yield, plot fruit yield, fruit number per heap, fruit yield per heap, mean fruit weight and plot sçp^ yield were investigated. In. the second and third years growing the TPS seedlings and tubers, compared with the yield of seed tubers of 6 varie ties under yield trials. First year; first three of the four treatments i.e., removing the stolons + GA treatment, GA treatment and removing the stolons only have been found to be very effective in com parison with the 4 control, and important differences oc - cured between the. treatments. First treatment (removig stolons + GA treatment) showed the highest effect in respect of plor flower number on Hertha Varied' fdA8 f ~i.oyjovo / rdof! Th P 1 ^wo