Niğde-Misli Ovası'nda tarla sulama randımanı üzerine bir araştırma
A Research on the field irrigation efficiency in Niğde-Misli plain
- Tez No: 12337
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, Niğde- Misli Ovası ' nda mevcut uygulamalar daki tarla sulama randımanlarını (su uygulama randımanlarını) tesbit amacıyla 1986-1988 bitki yetişme mevsimlerinde yapıl mıştır.Araştırmada sulama suyu miktarları savak ve sayaç ile ölçülmüştür.Toprak nemindeki değişmeler, kök bölgesinin deği şik derinliklerinden alınan örneklerde gravimetrik olarak ta yin edilmiştir.Toprakların pF değerlerine karşılık gelen nem yüzdeleri poroz levhalı basınç aleti ve basınçlı membran aleti kullanılarak tayin edilmiş ve bu değerlerden gözenek dağılımı belirlenmiştir.Araştırma alanı toprakları genellikle kaba bünyeli, organik maddece fakir, faydalı su kapasiteleri düşük hidrolik iletkenleri ve infiltrasyon hızları yüksek toprak lardır.Yörede yapılan patates tarımında uygulanan sulamalarda tarla sulama randımanları, ortalama değerler olarak, salma su lamada % 37,9; yağmurlama sulamada % 33,7 bulunmuştur. Çok düşük olan bu değerlerin, sulama aralığının kısa, sulama süresinin uzun tutulması sonucu ortaya çıkan su israfından kaynaklandığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done to determine the field irri gation efficiencies ( water- application efficiencies) of con ventional applications in Nigde-Misli Plain between 1986-1988 growing seasons. The amount of irrigation water was measured by weir and water meter. Changes in soil moisture were deter mined gravimetrically in samples taken from different soil depths around root -zone. Moisture percents of the soil which are equal to pF values were measured by the pressure -plate and pressure -membrane apparatus and these values were used to de termine pore distribution. Soil characteristics of the re search area were; coarse in texture, poor in organic mater, high in hydraulic conductivity and infiltration rates, and low in available water capacities. Field irrigation efficiencies for the potatoes ' grown in the research area have been found as mean values of 37.9% with surface irrigation and 33.7% with sprinkler irrigation. The reason of such low values obtained was found to be the results of shortness in irrigation inter vals and length in the duration of irrigation by causing water losses.