Kimya eğitimine yönelik bir tutum ölçeği hazırlanması ve buna yönelik çeşitli değerlendirmelerin yapılması
Preparation of an attitude criterion for chemical education and the making of various assessments in this regard
- Tez No: 123367
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN SEÇKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
KİMYA EĞİTİMİNE YÖNELİK BİR TUTUM ÖLÇEĞİ HAZİRLANMASI VE BUNA YÖNELİK ÇEŞİTLİ DEĞERLENDİRMELERİN YAPILMASI Nermin ŞİMŞEK Hacettepe Üniversitesi, Kimya Eğitimi Anabilim Dalı, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Bölümü ÖZET Bu araştırmada ortaöğretim 9, 10 ve 11. sınıftaki öğrencilerin kimya dersine yönelik tutumları ve bu tutumlar ile kimya alanındaki başarıları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla Kocaeli İlinde altı lisede eğitimlerine devam etmekte olan öğrencilerin kimya dersine karşı tutumlarını ölçmek için tutum ölçeği hazırlanmıştır. Bu ölçekte yaklaşık yarısı olumlu yarısı olumsuz olmak üzere toplam 33 önerme yer almaktadır. Öğrencilerin tutum ölçeğindeki önermelere verdikleri yanıtlar incelenirken, okul türü ve cinsiyetler dikkate alınarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu da kimya dersine veya bu alana gösterilen ilginin, aynı zamanda tutumları belirlediğini ve bu tutumların da koşullara göre geliştiğini göstermektedir. Burada bizim için önemli olan koşullar, kimya dersinin nasıl öğretildiği ile ilgilidir. Bilindiği üzere tüm pozitif bilimlerin dolayısıyla da kimyanın iyi anlaşılması, bilgi birikimi ve sağlıklı temellere dayandırılan eğitimle mümkündür. Bu eğitim; içerik ve kalitesine bağlı olarak, öğrenci için iyi koşul olabileceği gibi kötü koşul da olabilmekte ve bu durum, öğrencinin tutumunu yönlendirerek başarısını etkileyebilmektedir. Ancak öğretmenlerin ve eğitimcilerin kimya dersine yönelik olumlu tutumlar geliştirmeleri, kimya eğitiminin hedeflerinden biri olmalıdır. Başarı ile tutum arasındaki ilişkinin daha net görülebilmesi amacıyla Kocaeli İli sınırları içerisinde bulunan 6 lisedeki öğrencilere tutum ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışma sonuçlarının istatistiksel değerlendirmesi sonucunda 5'li Likert tipi kimya eğitimine yönelik bir tutum ölçeği geliştirilmiştir. Elde edilen ölçeğin uygulaması ise, aynı tür liselerde okuyan ancak ölçek geliştirilmesi sırasında çalışmaya katılmamış olan 150 öğrenci ile yapılmıştır. Likert tipi ölçekte, öğrencilerin kimya eğitimine yönelik tutum puanlan ile kimya başarı notları arasındaki korelasyon, farklı okul türlerinde incelenmiş ve aralarında normal liselerde 0.719, meslek liselerinde 0333, teknik liselerde 0.654 ve çok programlı liselerde 0.027'fik ilişki olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin kimya eğitimine yönelik tutum puanlarıyla kimya başarı notlan arasındaki bu korelasyonlar, lise öğrencilerinin kimya eğitimine yönelik tutumları ile kimyabaşarıları arasında ilişkinin varlığını göstermektedir. Yani öğrencinin kimyaya karşı tutumu olumlu ise normal liselerde 0.719, meslek liselerinde 0.333, teknik liselerde 0.654 ve çok programlı liselerde 0.027'lik pozitif yönlü bir ilişki olacak böylece kimya dersindeki başarısı da olumlu yönde gelişecektir. Bulunan bu değerler oldukça önemli değerlerdir. Çünkü normal liselerde 1^=51.69, meslek liselerinde ^=11.09, teknik liselerde 1^=31.81 ve çok programlı liselerde 1^=0.07 dir. Bu da öğrencinin kimya eğitimine yönelik tutumu ile kimya başarısı arasında normal liselerde % 51.69, meslek liselerinde % 11.09, teknik liselerde % 31.81 ve çok programlı liselerde % 0.07 oranında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yani öğrenci eğer kimya dersi için olumsuz bir tutum geliştirmişse kimya başarı notunda da normal liselerde % 51.69, meslek liselerinde % 11.09, teknik liselerde % 31.81 ve çok programlı liselerde % 0.07'lik bir düşme, olumlu tutum geliştirmişse aynı oranlarda yükselme olacaktır. Bu oranların özellikle normal liseler ve teknik liseler için oldukça büyük önem taşıdığı yapılan çalışma sonucunda tespit edilmiştir. Yapılan literatür çalışmalarında bu alanda yapılmış çok fazla çalışmaya rastlanmamaktadır. Bu nedenle çalışmanın kimya eğitimine katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Kimya Eğitimi, Tutum Ölçeği, Likert Tipi Ölçek
Özet (Çeviri)
PREPERATION OF AN ATTITUDE CRITERION FOR CHEMICAL EDUCATUON AND THE MAKING OF VARIOUS ASSESSMENTS IN THIS REGARD Nermin ŞİMŞEK Hacettepe University, Division of Chemistry Education, Deparment of Science and Mathematics for Secondary Education ABSTRACT In this study, attitudes towards chemical education and the relationship between these attitudes and achievements in chemistry in high school of 9, 10, 11. levels were examined. For this aim, an attitude scale that is related with chemistry was prepared to apply the students that educate six different high schools in Kocaeli. There are 33 suggestions as a total which are fifty percent (approximately) negative and pozitive. Type of schools and sexualities have been taken into considiration while the investigation of the answers which were given by the students on the attitude scale and the results have been compared. This shows us that interested in chemistry, also determine the attitudes and these attitudes take progress according to conditions. The important thing here is that how the chemical education is applied. As it known, understanding all positive science, consequently chemistry is possible with a suitable education based on well knowledge and fundamentals. This education, depending on content and quality can be a good condition or bad condition for a student and this situation effects success of student by guiding the attitude of student. But the aim ofthe chemical education should be positive manner of the chemistry educators and teachers directed chemistry. To see the relationship between success and attitude, attitude scale has been applied to students in six different high schools in Kocaeli. After the statistical evaluation of this questionnaire, a Likert type attitude scale (contains 5 sentences) for chemical education has been developed. Application of the attitude scale that was obtained has been done with 150 students who educate in the same kind of high school. But the students didn't join the studies during the development of the attitude scale. In Likert type scale, a correlation between attitude scores of students towards chemistry and success grades inIV chemistry have been examined in different types of schools and it has been found the relation ratio of 0,719 in normal, 0,333 in professional, 0,654 in technical, 0,027 in many programmed high schools. The correlations betwwen attitudes scores of students towards chemical education and success grades in chemistry show the existance the relationships between attitudes of high school students towards chemical education and success in chemistry. That is, if the attitude of the student against chemistry is positive, there will be a positive relation ratio of 0,719 in normal, 0,333 in professional, 0,654 in technical and 0,027 in many programmed high schools. Thus, success of the student in chemistry lesson will progress in a positive way. These obtained values are very important. Because r2 values are 51,69, 11,09, 31,81, and 0,07 in normal high schools, professional high schools, technical high schools and many programmed high schools, respectively. This means that there is a relationship between attitude of student towards chemical education and success in chemistry as a ratio of 51,69 % in normal, 11,09 % in professional, 31,81 % in technical and 0,07 % in many programmed high schools. That is, if the student develop a negative attitude for chemistry lesson, there will be a decline in success grades in chemistry at the same percent ratio that mentioned obove for each types of schools and vice versa. At the end of the studies, it was understood that these ratios especially for normal and technical high schools were very imporant. So many works have been encountered made by literature studies in this field. For this reason it is though that the sttudy contribute to chemical education. Keywords : Chemical Education, Attitude Scale,Type of Likert Measurement