Misli (Niğde) ovası'nda mesken tipleri
House types on Misli plane
  1. Tez No: 344874
  2. Yazar: SERDAR CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Mimarlık, Geography, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Misli Ovası, İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak Bölümünde; Niğde Merkez İlçe ve Nevşehir İline bağlı Derinkuyu İlçesi idari sınırları içerisinde kalmaktadır. Araştırma sahasında 5i köy, 10 belde ve 2 kasaba olmak üzere toplam 17 yerleşme bulunmaktadır. Bu yerleşmelerde yaşayan toplam 50335 kişinin hâkim ekonomik faaliyeti tarım ve hayvancılık olup; bu yerleşmeler, ticari bir ürün olan patates üretimi ile öne çıkmaktadır. Araştırma alanında yer alan meskenlerinin şekil ve planları üzerinde çevresel etmenler, kültürel unsurlar ve ekonomik faaliyetler gibi birçok faktör etkili olmuştur. Araştırma sahası; tüf, kül, ignimbiritten oluşan volkanik formasyonların örttüğü bir ova tabanı olup, 11,0 OC ve 336,6 mm yağış ile yarı kurak iklime sahiptir. Akarsular bakımdan zengin olmayan çalışma alanında, step-otsu türler hâkim bitki formasyonunu oluşturmaktadır. Misli ovası üzerinde yer alan 17 kırsal yerleşme içerisinde toplam13022 konut bulunmaktadır. Bu evlerin %51,3ü taş, %31,6?sı briket, %11,4ü kerpiç ve kalan %5,7si ise tuğladan yapılmıştır. Meskenlerin %58?2?si tek katlı, %40ı iki katlı, %1,8i ise 3 katlı olarak inşa edilmiştir. Meskenlerin %56sı 3 odalı, %24ü 4 odalı, %18,7si 2 odalı, kalan %1,3ü ise 1 odalıdır. Örtü şekillerine göre ise; %407si beton çatılı, %32si toprak çatılı, %27?si kiremit çatılı ve kalan %0,3ü ise sac çatılıdır. Ova yerleşmelerinde ekonomik faaliyetin tarım ve hayvancılık olması; samanlık, ahır, ağıl, koyunluk, ambar, garaj-depo, çardak gibi ev eklentilerinin oluşmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
The Misli Plain which is research area, is located in the Center Kızılırmak section of center Anatolia region. It is inside of Niğde Center County and Derinkuyu County which idepend on Nevşehir province. There are 17 setlements on the Misli Plain. This setlements formed from 2 towns, 5 villages and 10 towns which has municipality organization. The people that are 50335, are living in this setlements on the Misli Plain. Agriculture and livestock are dominant economic activity in this places. Potato is a commercial produce. It?s produce is first product on the plain. A lot factors that are environmental factors, cultural elements and aconomical facilities, effect on the houses forms and plans existing houses in the research area. The plain, the research area, formed from volcanic formations which are ignimbrite, conglemerate, sandstone, andesite and ash. It has semi-arid continental climate that has 11,0 OC temperature and 336,6 mm precipitation. It is not rich with regard to streams. Step species is dominant planet formation on the plain. There are 13022 housing inside 17 setlements on the plain. These homes built from 51,3 percent stone, 31,6 percent briquette, 11,4 percent adobe and 5,7 percent brick. These homes built as 58,2 percent single floor, 40 percent two floors and 1,8 percent three floors. They are 56 percent three rooms, 24 percent four rooms, 18,7 percent two rooms and 1,3 percent one room. According to roof forms, they composed of 40,7 percent concrete roof, 32 percent soil roof, 27 percent tile roof and 0,3 percent tin roof. Because of acriculture and raising livestock of the economic facilities in setlements on the plain, the house edditions formed in round house.